Święto centrów nauki - już w czerwcu w warszawskim CNK

Centrum Nauki Kopernik, Adobe Stock
Centrum Nauki Kopernik, Adobe Stock

Tysiąc popularyzatorów nauki z ponad 50 krajów, warsztaty i wykłady plenarne zaplanowano podczas trzydniowej konferencji, organizowanej przez sieć Ecsite. Spotkanie odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik na początku czerwca.

Konferencję organizuje European Network of Science Centres and Museums (Ecsite) - sieć łącząca specjalistów komunikacji naukowej z ponad 400 instytucji. Społeczność ta realizuje wspólne projekty, dzieli się nowościami i narzędziami, organizuje wydarzenia i debatuje nad przyszłością instytucji popularyzujących naukę.

Konferencja Ecsite odbywa się co roku w innym kraju. Gromadzi pracowników centrów i muzeów nauki, edukatorów, twórców wystaw oraz przedstawicieli firm działających w obszarze rozwoju nauki. W Koperniku planowane są rozmowy na temat miejsca centrów nauki w spolaryzowanym świecie, komunikacji związanej z kryzysem klimatycznym, plusów i minusów sieciowania czy potencjału integracyjnego tkwiącego we wspólnym eksperymentowaniu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wystawy i Planetarium CNK będą wtedy zamknięte dla zwiedzających.

To już druga konferencja Ecsite organizowana w CNK, które dołączyło do sieci jeszcze na etapie powstawania – bez statusu, wystaw i budynku. Kopernik mógł rosnąć i rozwijać się przy współpracy i wsparciu międzynarodowej społeczności - podkreślono w komunikacie dla mediów. W 2011 roku (tuż po otwarciu Centrum) konferencja odbyła się w nim po raz pierwszy.

Kopernik to jedyne centrum nauki w społeczności Ecsite posiadające własny ośrodek badawczo-rozwojowy. Powstają w nim eksponaty, zestawy edukacyjne, scenariusze zajęć, formaty wydarzeń związanych z komunikacją naukową. Do współpracy przy poszczególnych projektach centrum angażuje partnerów – instytucje naukowe, inżynierów, psychologów, socjologów, nauczycieli, edukatorów, artystów, wynalazców, przedstawicieli biznesu. Naukowcy korzystają także z zasobów Kopernika podczas prowadzenia własnych badań. Poznanie możliwości i efektów prac badawczo-rozwojowych podczas konferencji to priorytet dla przedstawicieli zagranicznych centrów nauki.

"Rzeczywistość stawia przed centrami nauki co raz to nowe wyzwania i skłania je do transformacji. Istotą ich działalności przestaje być udostępnianie interaktywnych wystaw i umożliwianie zwiedzającym samodzielnego poznawania praw rządzących światem. Jednym z podstawowych zadań centrów nauki jest inicjowanie dialogu na ważne społecznie tematy. Nauka pomaga znaleźć rozwiązania trapiących ludzkość problemów – pod warunkiem, że jej odkrycia będą wykorzystywane. W czasach, kiedy ludzie mylą przekonania z faktami, nie chcą słuchać argumentów, a nauka przestała być autorytetem, szczególnie ważne jest wspieranie samodzielności poznawczej i umiejętności współdziałania. Dociekanie, zdobywanie i analizowanie informacji, wyciąganie wniosków oraz rozwiązywanie problemów odgrywają kluczową rolę w percepcji rzeczywistości" - tak o problematyce konferencji napisano w materiale przesłanym mediom.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Nauka w Polsce.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Komunikacja zwierząt i uczący się mózg - na festiwalu Copernicus w Krakowie już od 20 maja

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera