Szczecin/ Ponad 40 obiektów z Muzeum Narodowego dla Morskiego Centrum Nauki

PAP/Marcin Bielecki; Szczecin, 18.08.2021
PAP/Marcin Bielecki; Szczecin, 18.08.2021

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się wśród ponad 40 eksponatów, które uzupełnią ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Obiekty wypożyczy szczecińskie Muzeum Narodowe.

"Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tym się różni od innych centrów nauki, że już na początku zdecydowaliśmy, iż będzie miało pewną perspektywę historyczną" – powiedział w środę dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS) Lech Karwowski.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. silnik okrętowy, makiety portu szczecińskiego i stoczni, modele statków i elementy ich wyposażenia, m.in. urządzenia nawigacyjne oraz elementy stroju nurka.

Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński podkreślił, że wypożyczone z MNS obiekty uzupełnią przygotowywaną wystawę stałą, która składać się będzie z ponad 200 eksponatów, przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową.

Mają się wśród nich pojawić m.in. stanowiska interaktywne, jak replika portu wzbogacona o multimedia i wizualizacja warsztatu szkutnika – model łodzi w kolejnych etapach budowy. Jeden z eksponatów będzie też prezentował proces wodowania statku, wykorzystujący sposób szczecińskich stoczniowców, czyli w tzw. szelkach. Odwiedzający będą mogli sami spróbować takiego wodowania modelu statku.

Jabłoński przekazał, że otwarcie centrum wstępnie planowane jest na październik lub listopad 2022 r.

Bryła Morskiego Centrum Nauki ma przypominać kadłub statku, a także nawiązywać do kontenerów portowych. Budynek powstaje nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki będzie nosić imię astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera