20. Krakowska Noc Muzeów pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" - za tydzień

19.05.2017 PAP/Jacek Bednarczyk
19.05.2017 PAP/Jacek Bednarczyk

Pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" 17 maja odbędzie się 20. Krakowska Noc Muzeów. W programie wydarzenia znalazły się oprowadzania kuratorskie, spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa i specjalnie na tę noc przygotowane atrakcje.

Krakowska Noc Muzeów poprzedzi zaplanowaną na 18 maja ogólnopolską Noc Muzeów tak, aby uczestnicy wydarzeń w stolicy Małopolski mogli dzień później odwiedzić inne placówki w kraju.

W Krakowskiej Nocy Muzeów weźmie udział ponad sześćdziesiąt jednostek, w tym galerie sztuki, muzea państwowe, lokalne, a także te przynależące do uczelni. W programie wydarzenia są m.in. oprowadzania kuratorskie, nocne spacery, warsztaty i wykłady oraz spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa, nawiązujące do tegorocznego hasła - "Muzea na rzecz edukacji i badań". Na spotkanie z konserwatorami zaproszą m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Muzeum Czartoryskich.

Część placówek przygotowała specjalne atrakcje, jak nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze, który planuje Muzeum Lotnictwa Polskiego. Nocny spacer śladem neonów proponuje Muzeum Nowej Huty, a inny oddział Muzeum Krakowa, Thesaurus Cracoviensis - Centrum Interpretacji Artefaktów, otworzy dla zwiedzających muzealne magazyny.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przygotowało "Wesele u Wyspiańskiego", czyli wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zaprasza Muzeum Etnograficzne. "Wieczór wypełnią czytane i opowiadane historie związane z dawnym Krakowem oraz teksty pieśni i ballad ludowych, nierzadko mrożące krew w żyłach" – zaprasza muzeum. Z kolei w otwartym jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej po zwiedzaniu wystaw stałych będzie można zasiąść do ogniska.

Podczas Krakowskiej Nocy Muzeów otwarte dla zwiedzających będą także Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, Krakowska Huta Szkła, Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza", Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, nocą będzie można też zwiedzić Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ.

W wydarzeniu udział zapowiedziały również instytucje spoza Krakowa, w tym Zamek Królewski w Niepołomicach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem.

Pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Jadwiga Gutowska-Żyra zaznaczyła, że bogata oferta przygotowana przez muzea i galerie przekłada się na imponującą frekwencję, a w ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 tys. osób. "Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne" - wskazała Gutowska-Żyra, cytowana w komunikacie urzędu miasta. "Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy" - podkreśliła.

Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Partnerzy inicjatywy − muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

W wydarzeniu biorą udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Krakowska Noc Muzeów jest częścią cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, są to Noc Kin Studyjnych, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc "Cracovia Sacra" oraz Noc Poezji. (PAP)

Julia Kalęba

juka/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera