
Osiemnaście zespołów zostało wyłonionych w pierwszym konkursie w projekcie PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki, realizowanym przez FNP. Efektem projektu ma być zbudowanie kompetentnej kadry i opracowanie produktów z szansą na wdrożenia.
Realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) projekt PRIME to jedyny w Polsce program akceleracyjny transferu wiedzy i technologii "szyty na miarę" dla naukowców i ich organizacji badawczych, oferujący wsparcie indywidualnej ścieżki komercjalizacji innowacyjnych produktów. Program daje możliwość zarówno rozwoju kompetencji (m.in. szkolenia), jak i zdobycia praktycznych umiejętności (m.in. rozmowy z potencjalnymi odbiorcami). Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziane jest zindywidualizowane wsparcie na wdrożenie wybranej ścieżki komercjalizacji. Projekt PRIME jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Do pierwszego konkursu, który był prowadzony na początku tego roku, zgłosiło się 67 zespołów. Osiemnaście z nich, po trzyetapowej ocenie, zdobyło grant. Przedmiotem konkursu był pomysł na komercjalizację uzyskanych wcześniej wyników badań naukowych. Na etapie oceny merytorycznej eksperci weryfikowali innowacyjność, jakość naukową i rynkową oraz wykonalność zaprezentowanego pomysłu.
"Pierwszy konkurs PRIME pokazuje rosnące zainteresowanie naukowców tematyką komercjalizacji. Widzimy też, że jest coraz większe zrozumienie potrzeby praktycznego wykorzystywania wyników badań naukowych i odpowiedzi na aktualne problemy szeroko rozumianego rynku. Naukowcy są coraz bardziej otwarci na proces zmiany i mają zapał i dużą determinację, aby wdrażać efekty swoich prac" – mówi dr Marcelina Firkowska, ekspertka ds. komercjalizacji nauki, kierowniczka projektu PRIME w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, cytowana w środowym komunikacie FNP.
Każdy zespół zakwalifikowany do PRIME składa się z lidera naukowego, lidera biznesowego oraz opiekuna transferu technologii. W gronie liderów naukowych są badacze i badaczki na różnych – zarówno początkowych, jak i zaawansowanych - etapach kariery, w tym także doktoranci. Na czele prawie połowy nagrodzonych zespołów stoją kobiety. Na pierwszy nabór przeznaczono łącznie ponad 5,3 mln zł z środków FENG.
Nagrodzone zespoły będą rozwijać pomysły na komercjalizację głównie z dziedziny inżynierii i biotechnologii. Opracowywane będą takie rozwiązania, jak np. zaawansowane narzędzie AI do wczesnej diagnostyki czerniaka; technologia, która pozwala przekształcać odpady organiczne w cenne chemikalia, czy nowa generacja biodrukarki kropelkowej do szybkiego, precyzyjnego i wysokoprzepustowego testowania leków w realistycznych modelach ludzkich tkanek 3D.
Projekt PRIME składa się z trzech etapów. W pierwszej, sześciomiesięcznej fazie, zespoły będą rozwijać swoje pomysły pod opieką doświadczonych mentorów, uczestniczyć w szkoleniach i bootcampie oraz prowadzić wstępne rozmowy z rynkiem. Etap ten zakończy się rynkową weryfikacją pomysłów i selekcją najlepszych projektów do kolejnej fazy. Drugi etap, trwający dwanaście miesięcy, obejmie dalsze wsparcie mentorskie, zaawansowane, akredytowane szkolenia, zagraniczny wyjazd edukacyjny oraz kilkadziesiąt rozmów z przedstawicielami biznesu. Finałem tego etapu będzie prezentacja wypracowanych produktów, usług lub technologii w trakcie otwartego DemoDay. Trzecia faza projektu przeznaczona jest dla wybranych spółek typu spin-off, które powstały w wyniku drugiego etapu. Dzięki środkom w wysokości nawet do 200 tys. euro będą one mogły realizować indywidualny plan rozwoju przedsiębiorstwa i produktu.
Program ma charakter praktyczny. FNP realizuje go w ramach partnerstwa z brytyjską firmą doradczą Oxentia, która wnosi ekspertyzę oksfordzkiego środowiska komercjalizacji nauki. Eksperci-praktycy z Oxentii odpowiadać będą za mentoring i szkolenia uczestników projektu PRIME. (PAP)
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.