Aerodays 2025 w Warszawie - Europa stawia na zrównoważony rozwój lotnictwa

07.05.2025. Otwarcie międzynarodowego wydarzenia European Aeronautics Days - Aerodays 2025 w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie, 7 bm. Wydarzenie zorganizował Instytut Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz. PAP/Paweł Supernak
07.05.2025. Otwarcie międzynarodowego wydarzenia European Aeronautics Days - Aerodays 2025 w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie, 7 bm. Wydarzenie zorganizował Instytut Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz. PAP/Paweł Supernak

O zrównoważonym rozwoju i znaczeniu lotnictwa cywilnego dla sektora obronności i programu kosmicznego, a także roli, jaką lotnictwo pełni w społeczeństwie, mówiono w środę podczas otwarcia w Warszawie Aerodays 2025 – dużego europejskiego wydarzenia dla sektora lotniczego.

W ramach European Aeronautics Days (Aerodays 2025) między 7 a 9 maja ponad tysiąc przedstawicieli przemysłu, świata nauki i polityki z całej Europy spotyka się, by rozmawiać o przyszłości lotnictwa – jego roli w gospodarce, bezpieczeństwie i transformacji klimatycznej.

Podczas otwarcia konferencji zaprezentowano wypowiedź unijnego komisarza ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusa Kubiliusa. Podkreślił on znaczenie przemysłu lotniczego dla bezpieczeństwa Europy. „Państwa praca jest bardzo ważna dla przyszłości Europy” - zwrócił się do gości konferencji. W jego ocenie nie ma przemysłu obronnego ani kosmicznego bez rozwoju lotnictwa cywilnego. “Nie możemy obronić Europy bez was” - zwrócił się do przedstawicieli sektora lotniczego.

Kubilius w swoim wystąpieniu zapowiedział intensyfikację działań UE w kierunku wspierania przemysłu zbrojeniowego, aby odstraszyć Rosję i zapobiec wojnie. Zwrócił uwagę, że Rosja produkuje broń na “alarmującą skalę” i trzeba działać.

Obecny na otwarciu Aerodays 2025 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Andrzej Szeptycki przypomniał, że według prognoz w 2025 r. globalne przychody branży lotniczej przekroczą bilion dolarów (tysiąc miliardów), a z usług przewoźników skorzysta w tym roku ponad 5,2 mld pasażerów. Dodał, że to wzrost o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem 2024 r.

„Lotnictwo nie tylko umożliwia szybki międzynarodowy transport pasażerów i towarów, ale jest ważnym czynnikiem w integrowaniu gospodarek i społeczeństw” - zaznaczył minister. Przypomniał, że sektor ten umożliwia mobilność kulturową, naukową i biznesową na niespotykaną dotąd skalę.

Pochwalił też rolę tego sektora w rozwoju inżynierii materiałowej, nawigacji, badań nad paliwami alternatywnymi i systemów napędowych. Szeptycki zaznaczył, że polskie instytucje badawcze, w tym Instytut Lotnictwa, odgrywają coraz większą rolę w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Aerodays, jak wskazał, stanowią ważną platformę wymiany doświadczeń i wypracowywania rozwiązań wspierających rozwój sektora.

Dr inż. Sylwester Wyka, p.o. dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa skomentował: „To, że w Polsce spotykają się światowi eksperci z branży lotniczej, jest dowodem na to, że branża lotnicza w naszym kraju odgrywa ważną rolę w europejskich programach, konsorcjach i w debacie nad przyszłością wsparcia dla tego sektora w kolejnym Programie Ramowym".

Aerodays 2025 pierwszy raz w historii odbywają się w Polsce. Hasłem przewodnim wydarzenia jest w tym roku “Europa liderem lotnictwa: zrównoważony rozwój i konkurencyjność lotnictwa w zmieniającym się świecie”. Ta konferencja naukowo-biznesowa cyklicznie inicjowana jest przez Komisję Europejską. W tym roku jest organizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA szuka krótkofalowców do łączności radiowych z polskim astronautą na ISS

  • Fot. Adobe Stock

    NCBR: 1 mld zł na rozwijanie zdolności badawczych firm i jednostek naukowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera