
Politechnika Wrocławska rozstrzygnęła konkurs na projekt nowego budynku - Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub. Ma to być największa od lat inwestycja na wrocławskiej uczelni. Nowy budynek będzie siedzibą Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
W środę władze uczelni zaprezentowały zwycięską pracę w konkursie na projekt nowego budynku kampusu, który powstanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego.
Konkurs przeprowadzono we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Do pierwszego etapu zgłoszono 28 projektów, a do finału zakwalifikowano pięć z nich. Zwyciężył projekt przygotowany przez firmę Vaillo Irigaray y Asociados z Hiszpanii i Interplay Architects z Warszawy (założyciele tej pracowni – Alicja Kubicka i Borja Martínez – są także autorami pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace) – podała w środę wrocławska uczelnia.
Autorzy koncepcji otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsce (90 i 70 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (nagrody w wysokości 50 tys. zł).
„Chociaż budynek będzie średniej wielkości, to konkurs okazał się szczególnie trudny i był też jednym z najbardziej skomplikowanych. Wyzwanie, z którym zmierzyli się projektanci, można porównać do zaprojektowania Narodowego Forum Muzyki, stadionu na Euro czy terminalu wrocławskiego lotniska” – powiedział Michał Goncerzewicz, sędzia referent konkursu.
Budynek ma mieć dziewięć kondygnacji. Na parterze znajdą się m.in. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Laboratorium Diagnostyki Obrazowej, a także Collegium Anatomicum. Na piętrach będą usytuowane aule dydaktyczne, dziekanat oraz specjalistyczne laboratoria Wydziału Medycznego. W nowym budynku będą też pomieszczenia dwóch innych wydziałów: mechanicznego i chemicznego.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że medycyna na wysokim poziomie zawsze łączy się z inżynierią. „Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otworzyliśmy Wydział Medyczny, na którym lekarze ściśle współpracują z inżynierami. Medycyna musi mieć dużo przestrzeni, dlatego potrzebowaliśmy budynku, w którym taka kooperacja będzie możliwa. HealthTech Synergy Hub jest też symbolem tego, jak zmienia się nasza uczelnia” – powiedział rektor.(PAP)
pdo/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.