
Analiza danych satelitarnych i kosmicznych z użyciem sztucznej inteligencji to główny temat kształcenia na nowym kierunku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To połączenie nauki z praktyką w sektorze kosmicznym – podkreślił rektor uczelni prof. Krzysztof Kubiak.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczyna kształcenie studentów na kierunku inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych. Studia prowadzone będą na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, a za ich kształt odpowiadają specjaliści współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną i z polskim sektorem kosmicznym — podała wrocławska uczelnia.
„Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych to kierunek, który połączy naukę z praktyką w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki – sektorze kosmicznym” – powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Krzysztof Kubiak.
W programie nowego kierunku studiów znalazły się zagadnienia z zakresu programowania, teledetekcji, systemów nawigacyjnych, analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji oraz projektowania przyszłych misji satelitarnych.
Opiekun nowego kierunku dr Radosław Zajdel zwrócił uwagę, że wzrost inwestycji w sektor kosmiczny i zaangażowania Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przekłada się na rosnącą liczbę międzynarodowych kontraktów dla polskich przedsiębiorstw.
„To z kolei generuje większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zdolne do pracy z danymi satelitarnymi. Na początku 2024 r. aż 507 polskich podmiotów było uprawnionych do wzięcia udziału w przetargach na uczestnictwo w projektach ESA. To właśnie ta luka kompetencyjna stanowi jeden z głównych powodów utworzenia nowego kierunku studiów. Po prostu brakuje wykwalifikowanych specjalistów” – wskazał dr Zajdel. (PAP)
pdo/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.