Uczelnie i instytucje

Recenzenci osiągnięć naukowych - zaproszeni do badania ankietowego

Adobe Stock
Adobe Stock

Badacze mający doświadczenie w recenzowaniu osiągnięć naukowych mogą wziąć udział w badaniu ankietowym. Celem badania jest ustalenie wymogów stawianych kandydatom do stopni naukowych i tytułu. Autorka badania chce też ustalić, jak w tym zakresie powinny się ewentualnie zmienić obowiązujące regulacje postępowań awansowych.

Badanie dotyczy stosowanych zasad oceny autorstwa naukowego wkładu w stan wiedzy kandydatów do stopni i tytułu naukowego w postępowaniach awansowych. Prowadzi je dr hab. Anna Chorążewska, prof. Uniwersytetu Śląskiego, przy wsparciu i patronacie Rady Doskonałości Naukowej.

Link do ankiety znajduje się na stronie rady.

Ankieta jest adresowana do badaczy mających doświadczenie w recenzowaniu osiągnięć naukowych, a jej celem jest ustalenie wymogów stawianych kandydatom do stopni naukowych i tytułu oraz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powinny ewentualnie w tym zakresie zmienić się obowiązujące regulacje postępowań awansowych.

Przewidziano odrębne ankiety dla osiągnięć ocenianych w postępowaniach w sprawie nadania stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora.

Prof. Chorążewska poinformowała, że obecne badania są kontynuacją wcześniejszych badań poświęconych autorstwu naukowemu i ochronie autorstwa. Anna Chorążewska współpracowała przy nich z prof. Adamem Proniem, a wyniki zostały ogłoszone w poniższej książce objętej patronatem prezesa FNP prof. Macieja Żylicza "Intellectual Property Rights and Scientific Authorship: Legal and Ethical Considerations Case Study in Hard Sciences and Natural Sciences".

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.04.2025. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Łukasz Gągulski

    EKG/ Wiceminister nauki: wyzwaniem nie są jakiekolwiek kontakty międzynarodowe, ale te jakościowe

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera