
Akademia Młodych Uczonych PAN zaprasza doktorantów ze wszystkich dziedzin, którzy chcieliby rozwijać swoje kompetencje, m.in. z zakresu prezentacji badań naukowych czy popularyzacji nauki – na ósmą edycję Kuźni Młodych Talentów, która odbędzie się w dniach 5-7 września w Jabłonnie.
Aby wziąć udział w letniej szkole, należy wypełnić formularz aplikacyjny, zawierający opis najważniejszego osiągnięcia naukowego, uzasadnienie chęci udziału w warsztatach i jednostronicowe CV. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca br.
"Uczestnicy Kuźni Młodych Talentów wyniosą z niej nie tylko praktyczne umiejętności, takie jak nawiązywanie relacji z biznesem, wizualizacja czy popularyzacja wyników badań, ale także nowe, inspirujące znajomości" - powiedziała dr inż. Marcelina Jureczko - kiedyś uczestniczka szkoły letniej, a dziś członkini Rady Programowej Kuźni Młodych Talentów AMU PAN i prowadząca warsztaty z popularyzacji.
Przypomniała, że Kuźnia Młodych Talentów jest otwarta na doktorantów reprezentujących różne dziedziny nauki - od ścisłych po humanistyczne. "Możliwość poznania osób z szerokiego spektrum dyscyplin stwarza idealne warunki do nawiązywania interdyscyplinarnej współpracy – niezwykle cennej we współczesnej nauce" - dodała.
Jak podał w przesłanej informacji prasowej prof. Łukasz Sadowski, przewodniczący Rady Programowej Kuźni Młodych Talentów AMU PAN, trzydniowe warsztaty rozpoczną się od wykładu popularnonaukowego prof. Adriana Jusupovića na temat barier i wyzwań w komunikacji międzykulturowej.
W pierwszym dniu uczestnicy będą też mieli okazję wziąć udział w interaktywnej dyskusji panelowej prowadzonej przez dr Katarzyną Klonowską i dr hab. Agnieszkę Jędrzejewską - ze wskazówkami, jak odnieść sukces w nauce poprzez realizację efektywnej współpracy naukowej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Z kolei spotkanie z przedstawicielami towarzystwa Societas Humboldtiana Polonorum będzie okazją do zapoznania się z programem stypendialnym niemieckiej Fundacji im. von Humboldta, skierowanym do młodych badaczy.
W drugim dniu warsztatów uczestnicy dowiedzą się o różnych strategiach popularyzacji nauki (dzięki szkoleniu prowadzonym przez dr inż. Marcelinę Jureczko, dr hab. Agnieszkę Tubis oraz dr hab. Dagmarę Stefańską) oraz o tym, jak przełożyć wyniki badań naukowych na praktyczne zastosowania, poprzez efektywną współpracę z biznesem (warsztaty prowadzone przez dr. Krzysztofa Kaczorka, dr. Tomasza Marciniszyna oraz Pawła Żebrowskiego).
Ponadto każdy z uczestników przedstawi swoje badania w formie autoprezentacji. Najlepsza prezentacja naukowa zostanie nagrodzona.
Trzeciego dnia dr Olga Witkowska Pilaszewicz wygłosi wykład o badaniach prowadzonych na różnorodnych modelach naukowych. Planowane jest również szkolenie, które przybliży różne strategie wizualizacji wyników naukowych, w tym w formie graficznego abstraktu (pod opieką dr hab. Agnieszki Jędrzejewskiej, dr inż. Mai Kępniak oraz dr hab. Marty Rusnak).
Jak podkreślili organizatorzy, warsztaty zostaną przeprowadzone w trzech kameralnych dziesięcioosobowych grupach, co umożliwi indywidualne podejście prowadzącego do każdego uczestnika. "Dobór uczestników nakierowany będzie na utworzenie grupy interdyscyplinarnej, aby umożliwić wymianę doświadczeń i współpracę pomiędzy uczestnikami po zakończeniu warsztatów" - czytamy.
Kuźnia Młodych Talentów odbędzie się w Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w zespole pałacowym w Jabłonnie.
Zgłoszenia są przyjmowane do 30 czerwca br. Lista zakwalifikowanych zostanie ogłoszona 15 lipca.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej. (PAP)
akp/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.