
Dr hab. Tomasz Widłak został nowym rzecznikiem ds. rzetelności naukowej Uniwersytetu Gdańskiego. Zastąpił dr. hab. Sławomira Steinborna, który w marcu objął stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku - podało we wtorek biuro prasowe uczelni.
Widłak, cytowany w komunikacie podkreślił, że rolą rzecznika jest utrwalanie i rozwijanie wysokich standardów rzetelności naukowej oraz propagowanie dobrych praktyk naukowych. "Będę służył pracownikom i doktorantom Uniwersytetu pomocą w mierzeniu się z wyzwaniami w zakresie etyki i zasad prowadzenia badań naukowych" - powiedział.
Uczelnia podała, że w dobie niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji, rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, a także coraz częściej podnoszonych nieuczciwych praktyk, jak "papiernie" (ang. paper mills), kwestia rzetelności naukowej i społecznego zaufania do środowiska akademickiego staje się jednym z obszarów priorytetowych. Obecność w Uniwersytecie Gdańskim rzecznika ds. rzetelności naukowej - jak zaznaczono - wskazuje, że uczelnia niezwykle poważnie traktuje te zagadnienia.
"Kwestie wysokich standardów rzetelności naukowej i stosowania dobrych praktyk są w Uniwersytecie Gdańskim kluczowe" - stwierdził cytowany rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.
Uczelnia poinformowała, że do zadań rzecznika należy dbałość o integralność i etyczność wszelkich praktyk naukowych w obrębie uczelni, podejmowanie działań mających na celu kształtowanie i utrwalanie wysokich standardów rzetelności naukowej, opracowanie i propagowanie dobrych praktyk naukowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących rzetelności naukowej pracowników i doktorantów Uniwersytetu, a także występowanie do rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności w przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia nierzetelności naukowej pracowników lub doktorantów Uniwersytetu. Kadencja rzecznika trwa cztery lata.
Widłak zastąpił na stanowisku rzecznika ustępującego dr. hab. Sławomira Steinborna, prof. UG, który w marcu br. został prezesem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Dr hab. Tomasz Widłak jest profesorem UG. Pracuje w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji UG. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują teorię i filozofię prawa (jurysprudencja cnót, amerykańska filozofia prawa XX w., teoria prawa Hansa Kelsena), prawo biomedyczne, etykę badań naukowych (law & life sciences), wybrane zagadnienia prawa i etyki sztucznej inteligencji (Law & AI) oraz teorię prawa międzynarodowego (international legal theory).(PAP)
pm/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.