Uczelnie i instytucje

Wiceministra nauki: szukamy rozwiązań, by zamówienia publiczne nie utrudniały badań naukowych

14.01.2025 PAP/Albert Zawada
14.01.2025 PAP/Albert Zawada

Wypracowanie rozwiązań w procedurach zamówień publicznych, które nie będą utrudniać badań naukowych - to zadanie zespołu, który zostanie powołany w resorcie nauki - poinformowała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. Znajdą się w nim przedstawiciele MNiSW, Urzędu Zamówień Publicznych i naukowców.

W siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawiciele resortu spotkali się w środę z prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) Agnieszką Olszewską i reprezentantami środowiska naukowego. Jak poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie MNiSW, uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Rektorów i uczelni, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Centrum Łukasiewicz, Rady Młodych Naukowców i Porozumienia Spółek Celowych.

Rozmowy toczyły się wokół problemów związanych ze stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych przez uczelnie i podmioty działające w obszarze nauki.

„Pomiędzy zamówieniami publicznymi a nauką nie ma chemii. Naszym celem jest wsparcie naukowców oraz wypracowanie rozwiązań umożliwiających realizację zamówień zgodnych z prawem, które jednocześnie nie będą wstrzymywać ani utrudniać prowadzenia badań” – powiedziała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk, która brała udział w spotkaniu.

Dodała, że uczestnicy zdecydowali o powołaniu zespołu, który ma wypracować projekty zmian: „Zrobiliśmy więc konkretny krok w sprawie ułożenia tych trudnych relacji między zamówieniami publicznymi a nauką”.

Podczas spotkania padły deklaracje, że UZP jest gotów wspierać naukowców w poszukiwaniu dobrych rozwiązań. „Przedstawiciele urzędu podkreślają, że w przepisach jest zapisanych wiele prostszych rozwiązań, ale uczelnie i naukowcy często boją się z nich korzystać w obawie przed popełnieniem błędu. Stosują więc znane sobie schematy i najbezpieczniejszą interpretację prawa” – opowiadała wiceszefowa resortu nauki.

Wyjaśniła, że kolejne spotkania w tym gronie mają m.in. służyć właśnie wskazaniu najlepszych metod postępowania i podpowiedzi, jak zgodnie z prawem środowisko naukowe może sobie ułatwić procedury zamówień publicznych.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Agnieszka Olszewska, cytowana w komunikacie na stronie UZP, uzupełniła, że spotkanie ze środowiskiem naukowym to „kolejny element przeglądu Prawa zamówień publicznych”. „W trakcie otwartej i merytorycznej dyskusji wybrzmiały wyzwania, z którymi mierzą się na co dzień zamawiający, a które dotyczą m.in. szacowania wartości zamówienia czy zamówień realizowanych w różnych wariantach trybu podstawowego. Podkreślona została także rola wytycznych czy rekomendacji, które są w stanie pomóc w efektywniejszym wykorzystaniu narzędzi, jakie daje funkcjonujące obecnie Prawo zamówień publicznych” – zauważyła.

Przebieg spotkania opisała też w rozmowie z PAP biolog molekularna dr hab. Agata Starosta, prof. IBB PAN: “Rozmowy były ciekawe i konstruktywne. Wybrzmiały dwa główne problemy, na których będziemy się skupiać w dalszych pracach, w mniejszym gronie roboczym. Chodzi o szacowanie wartości zamówień i wyłączenia w procedurze krajowej zamówień PZP”.

Prof. Starosta dodała: “Prawo zamówień publicznych zakłada planowanie wszystkich wydatków z dużym wyprzedzeniem. A w nauce prawie nic nie jest do końca przewidywalne. A jeżeli jest - to nie jest do końca nauka. Te dwa światy muszą się w którymś miejscu spotkać. Odniosłam wrażenie, że po stronie Urzędu Zamówień Publicznych pojawił się cień zrozumienia tej kwestii, co mnie bardzo cieszy”.

„Teraz wszystko w rękach grupy roboczej, której przyszłe prace mają przyczynić się do pokonania bolączek” - napisano w komunikacie MNiSW.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska, Ludwika Tomala (PAP)

abu/ lt/ bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera