
Politechnika Śląska nawiązała we wtorek współpracę z Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy, której celem będzie rozwój badań, edukacji oraz kształcenie kadry inżynierskiej w rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego - poinformowała rzeczniczka gliwickiej uczelni.
Jak przekazała rzeczniczka Iwona Flanczewska-Rogalska, umowę podpisali rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz prezes Bumar-Łabędy S.A. Zbigniew Krzyszkowski.
Celem porozumienia jest realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych technologii oraz współpraca przy pracach dyplomowych studentów.
"Bumar-Łabędy to jedna z kluczowych firm w kraju zajmujących się sprzętem wojskowym. Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza oraz uczelnia techniczna jest jej naturalnym partnerem. Nasza współpraca trwa już od lat, ale teraz powinna przybrać zdecydowanie większy charakter. Mamy bowiem kompetencje, grupy badawcze oraz wydziały zajmujące się tematyką, która jest w obszarze zainteresowań Bumaru-Łabędy" – podkreślił rektor prof. Marek Pawełczyk.
Firma oferuje studentom oraz absolwentom możliwość odbywania staży, praktyk oraz uczestniczenia w kursach zawodowych, bądź wycieczek dydaktycznych, co ma pomóc w rozwoju ich kompetencji w obszarze przemysłu wojskowego.
Rektor uczelni podkreślił znaczenie współpracy z przemysłem, szczególnie w kontekście kształcenia studentów, którzy w przyszłości mogą podjąć pracę w Bumar-Łabędy, przyczyniając się do rozwoju zarówno firmy, jak i kraju.
"Projektujemy aktualnie dwie grupy produktów, które chcielibyśmy za dwa-trzy lata u nas uruchomić – to opancerzone pojazdy kołowe oraz pojazdy pancerne, czyli czołgi i wozy towarzyszące w oparciu o technologię koreańską K2. Dlatego ta umowa to dla nas szansa i perspektywa pozyskania odpowiednich kadr do przedsięwzięć inwestycyjnych uruchamiających nowe produkty" – podsumował prezes firmy Zbigniew Krzyszkowski. (PAP)
Nauka w Polsce
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.