Uczelnie i instytucje

Unijna komisarz: konieczne silne finansowanie krajowe i unijne nauki

11.03.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (P) oraz komisarz unii europejskiej ds. startupów, badań naukowych i innowacji Ekaterina Geczewa-Zachariewa (L) na konferencji prasowej po nieformalnym posiedzeniu ministrów UE ds. badań naukowych i innowacji na Cytadeli Warszawskiej.  PAP/Paweł Supernak
11.03.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (P) oraz komisarz unii europejskiej ds. startupów, badań naukowych i innowacji Ekaterina Geczewa-Zachariewa (L) na konferencji prasowej po nieformalnym posiedzeniu ministrów UE ds. badań naukowych i innowacji na Cytadeli Warszawskiej. PAP/Paweł Supernak

Dla konkurencyjności Europy kluczowe jest zapewnienie silnego finansowania krajowego i unijnego badań i innowacji, a zwłaszcza zwiększenie prywatnych inwestycji - powiedziała we wtorek w Warszawie komisarz Unii Europejskiej ds. startupów, badań naukowych i innowacji Ekaterina Zaharieva.

Ministrowie ds. badań naukowych i innowacji z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych (Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu) wsparli zaproponowaną przez polską prezydencję Deklarację Warszawską. Jednogłośne przyjęcie dokumentu przez 27 państw członkowskich UE zakończyło dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów nauki w Warszawie.

Sygnatariusze dokumentu wezwali Komisję Europejską o zapewnienie "odpowiedniego budżetu na przyszły program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji" oraz stabilnego systemu wsparcia dla europejskich badaczy.

"Z Warszawy płynie mocny głos unijnych ministrów nauki upominający się o stabilny, mądrze zaprojektowany program dla europejskich naukowców i innowatorów. To jest nasze zobowiązanie wobec nich" - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu obrad minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.

Dodał, że bez silnego programu ramowego trudno będzie podnieść konkurencyjność Europy, zbudować jej niezależność technologiczną i wspierać bezpieczeństwo. "Nauka i innowacje przeprowadziły nas przez niejeden kryzys i zrobią tą jeszcze nie raz. Nasi naukowcy i innowatorzy to nasza przewaga konkurencyjna. Musimy im zaufać i stworzyć optymalne warunki do pracy" - przekonywał minister.

Unijna komisarz Ekaterina Zaharieva zaznaczyła, że w kwestii finansowania badań i innowacji Europa jest daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi albo Chinami. "Kolejny program ramowy jest bardzo ważny dla konkurencyjności Europy i zniwelowania tej luki innowacyjnej. Nie da się tego zrobić (...) bez europejskich wydatków publicznych" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że niezwykle ważne jest również zachęcenie do większych inwestycji w naukę sektora prywatnego.

Zaharieva stwierdziła, że równie istotnym punktem zawartym w deklaracji jest uproszczenie zasad zdobywania funduszy na badania i innowacje. "Pozwólmy naukowcom prowadzić badania, innowatorom wprowadzać innowacje, a biznesowi robić biznes bez (...) ogromnych wysiłków, aby spełnić wszystkie niezbędne wymagania i bez wypełniania niezliczonych dokumentów" - przekonywała unijna komisarz.

W Deklaracji Warszawskiej znalazło się również wezwanie do Komisji Europejskiej o zachowanie niezależności Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) i Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). To odpowiedź na obawy europejskiego środowiska naukowego, że przyszły program ramowy może zostać włączony w tzw. Europejski Fundusz Konkurencyjności. Ten zaprezentowany w styczniu dokument wyznacza politykę gospodarczą UE na najbliższe 5 lat. Podczas warszawskiego spotkania ministrowie podkreślili, że unijny program ramowy bezwzględnie wymaga niezależnej struktury.

Ministrowie nauki dyskutowali również o tym, jak skutecznie wspierać europejskie startupy i scale-upy (firmy już po fazie startupu, które dynamicznie się rozwijają).

"Musimy zbudować warunki, w których te firmy będą rosły i budowały swoją silną pozycję rynkową w Unii Europejskiej" – argumentował minister Kulasek.

W komunikacie nadesłanym do PAP z biura Polskiej Prezydencji w Radzie Europejskiej po spotkaniu przypomniano, że obecny unijny program ramowy "Horyzont Europa" – największy na świecie program wsparcia nauki, prac rozwojowych i innowacji – to ponad 95 miliardów euro na badania i innowacje w latach 2021-2027. Autorzy komunikatu poinformowali, że prawdopodobnie latem br. Komisja Europejska przedstawi propozycję finansowania programu ramowego w kolejnym wieloletnim budżecie po 2027 roku.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera