Gdańsk/ Na PG powstanie nowy kierunek związany z energią odnawialną

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Politechnice Gdańskiej w październiku br. zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia, którego celem będzie przygotowanie absolwentów w dziedzinie energii odnawialnej - podało biuro prasowe uczelni.

W przesłanym w poniedziałek komunikacie poinformowano, że na gdańskiej uczelni technicznej trwają prace nad projektem DigiWind (Digital Masters of Wind and Energy Systems), w ramach którego w nowym roku akademickim zostanie uruchomiony kierunek o nazwie Smart Renewable Energy Engineering.

"Będzie to hybrydowy kierunek, który łączy w sobie zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energetyki wiatrowej" - podało biuro prasowe PG.

Nowy kierunek studiów II stopnia zostanie uruchomiony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Studia będą trwały trzy (dla absolwentów energetyki, mechaniki i budowy maszyn, oceanotechniki) lub cztery (dla pozostałych kierunków technicznych) semestry i będą prowadzone w języku angielskim. Na kierunku zostanie uruchomiona specjalność Smart Wind Energy Engineering.

W komunikacie podano, że podczas nauki studenci zdobędą wiedzę w zakresie: wytwarzania energii z wiatru, technologii energii wiatrowej, systemów energii odnawialnej, technologii cyfrowych bliźniaków, sztucznej inteligencji (AI), analizy danych (Big Data), morskich farm wiatrowych, rozwiązań w zakresie magazynowania energii, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa środowiskowego, globalnych polityk energetycznych, zarządzania projektami, pomiarów, monitorowania i diagnostyki systemów energetycznych, ekonomii odnawialnych źródeł energii oraz systemów i elektrowni wiatrowych, konstrukcji morskich, a także elektryfikacji, elektroniki i cybernetyki systemów energii wiatrowej.

Rekrutacja planowana jest na maj br.

Uczelnia poinformowała, że DigiWind to pionierskie przedsięwzięcie edukacyjne finansowane przez Program Cyfrowa Europa (DEP), który ma na celu na nowo zdefiniować krajobraz edukacji w zakresie energii odnawialnej. Z misją wspierania cyfrowej i ekologicznej transformacji w Europie, DigiWind zapewni interdyscyplinarne Specjalistyczne Programy Edukacyjne (Specialist Education Programs), których celem jest przygotowanie specjalistów w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) w systemach wiatrowych i energetycznych.

Koordynatorem konsorcjum jest Technical University of Denmark Wind and Energy Systems, a wśród partnerów, oprócz Politechniki Gdańskiej, znajdują się holenderski Delft University of Technology, Technological University of the Shannon z Irlandii czy Norwegian University of Science and Technology. Oprócz uczelni w skład konsorcjum wchodzą firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, F6S z Irlandii, Whiffle z Holandii oraz Irish Manufacturing Research.(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 25.02.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie, 25 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. PAP/Leszek Szymański

    Zebrał się rząd, w porządku obrad m.in. powołanie instytutu badawczego zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera