Uczelnie i instytucje

Minister Kulasek: Dzień Nauki Polskiej okazją do wyrażenia uznania dla badaczy i wynalazców

14.01.2025. PAP/Albert Zawada
14.01.2025. PAP/Albert Zawada

Z okazji Dnia Nauki Polskiej minister NiSW Marcin Kulasek wyraził uznanie dla krajowych osiągnięć badawczych, dydaktycznych i wdrożeniowych.

Ustanowiony w 2020 r. Dzień Nauki Polskiej przypada 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

"Z wielką radością uczestniczę w tym wyjątkowym święcie, które jest okazją do wyrażenia najwyższego uznania dla osiągnięć polskich badaczy i wynalazców. Zarówno dla tych, którzy na przestrzeni lat swymi dokonaniami wpływali na historię polskiej i światowej nauki, ale i dla współczesnych, którzy z odwagą, pasją i talentem kontynuują naukową misję wybitnych Polaków i odkrywają nowe horyzonty w nauce" - napisał minister w liście opublikowanym w środę na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyraził uznanie dla prowadzonych przez naukowców badań, innowacyjnych wdrożeń i ich przełomowych odkryć.

"Podziwiam również codzienny wysiłek i zaangażowanie wkładane w działalność dydaktyczną oraz organizacyjną. Dziękuję za gotowość do popularyzacji nauki oraz za przybliżanie szerokim kręgom odbiorców skomplikowanych, a niekiedy i hermetycznych treści. Jestem wdzięczny za podejmowanie działań, które motywują młodych ludzi do pogłębiania wiedzy, a także do wiązania swojej zawodowej przyszłości z nauką" - dodał szef resortu nauki.

Minister Kulasek wyraził też wdzięczność naukowcom za wyznaczanie nowych kierunków rozwoju i przyczynianie się do gospodarczego, społecznego i kulturalnego wzrostu. Życzył przy tym wielu osiągnięć, inspiracji do odkrywania nowych zjawisk, twórczego napięcia prowadzącego do kolejnych innowacji oraz wiary w niesłabnącą moc nauki.

Na stronie resortu nauki opublikowano również krótki film, w którym naukowcy i popularyzatorzy mówią, czym jest dla nich nauka. Wystąpili w nim m.in. przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Henryk Skarżyński, przewodnicząca KRASP i rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, prof. n. med. Jakub Fichna, popularyzator nauki Michał Szydłowski "Pan Korek".(PAP)

agt/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera