Chińscy tajkonauci po Księżycu będą jeździć pojazdem „Eksploracja”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tansuo, czyli Eksploracja, będzie nazywał się pojazd kołowy używany przez tajkonautów, którzy przed 2030 r. mają wylądować na Księżycu – poinformowała w środę Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych (CMSA).

Agencja przekazała również, że tajkonauci będą mieli na sobie skafandry kosmiczne, dla których wybrano nazwę Wangyu (Spoglądając we wszechświat).

Tansuo - jak wyjaśniono - „uosabia ducha odkrywania (...), podkreślając podstawową misję i wartość użytkową pojazdu w umożliwianiu Chinom odkrywania tajemnic Księżyca”. Z kolei Wangyu nawiązuje do nazwy skafandrów Feitian (Lecąc ku przestworzom), używanych przez załogę chińskiej stacji kosmicznej i wskazuje, że „program kosmiczny tego kraju wyruszył w nową podróż na Księżyc ku głębszej części wszechświata”.

Obie nazwy, których prezentacja odbyła się w Święto Lampionów, czyli 15. dnia nowego roku księżycowego, kiedy to przypada pierwsze pełnia, zostały wybrane spośród 9 tys. zgłoszeń.

CMSA ujawniła, że prace dotyczące pojazdu i skafandrów "przebiegają bez zakłóceń" i weszły w fazę rozwoju i produkcji prototypu, choć nie podała szczegółów technicznych.

Opublikowana przez telewizję CCTV animacja sugeruje, że tajkonauci będą przemieszczać się po powierzchni Księżyca i badać trzy różne obszary otaczające miejsce lądowania w ciągu trzech dni.

Jeśli misja powiedzie się, Chiny staną się drugim krajem, po USA, którego obywatele postawili stopę na powierzchni Srebrnego Globu. Obecnie również amerykańska agencja NASA pracuje nad misją Artemis, która ma na celu powrót astronautów na Księżyc przed końcem obecnej dekady.

Swoją pierwszą załogową misję kosmiczną ChRL przeprowadziła w 2003 r.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.02.2025  EPA/Antonio Lacerda

    Brazylia/ W Rio de Janeiro największe upały od ponad 10 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatyczne zagrażają globalnej produkcji kakao

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera