Instrumenty współtworzone przez polskich naukowców zbadają ziemską magnetosferę

Fot. materiały prasowe CBK PAN
Fot. materiały prasowe CBK PAN

Naukowcy i inżynierowie przygotowujący dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zestaw instrumentów do badania ziemskiej magnetosfery spotkali się w Warszawie. Zaawansowana aparatura ma polecieć w kosmos na sześciu małych satelitach.

W Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyło się spotkanie zespołu pracującego nad PAFI - zestawem instrumentów do diagnozowania pól elektrycznych, magnetycznych właściwości plazmy termicznej i energetycznej. Jak czytamy we wtorkowym komunikacie CBK PAN przesłanym PAP, instrumenty zostaną połączone w całość na pokładzie sześciu małych satelitów w ramach misji ESA Plasma Observatory.

Główną badaczką (Principle Investigator, w skrócie „PI”) instrumentu PAFI jest dr hab. Hanna Rothkaehl z CBK PAN.

Misja Plasma Observatory (PMO) ma badać zjawiska na obrzeżach ziemskiej magnetosfery. Siedem statków kosmicznych – jeden główny i sześć mniejszych satelitów – utworzy formację. Orbitery będą śledzić naładowane cząstki oraz pola elektryczne i magnetyczne.

„Misja nie tylko pogłębi naszą wiedzę o pogodzie kosmicznej, ale także przyczyni się do zbadania podstawowych procesów fizyki plazmy we wszechświecie. Jest to pionierska misja wykorzystująca możliwości pomiarów w siedmiu punktach przestrzeni na raz” – skomentowała cytowana w komunikacie prof. Rothkaehl.

Zanim PMO wyruszy w kosmos, wszystkie jej elementy zostaną poddane rygorystycznym przeglądom, udoskonaleniom i testom. Pierwszy z takich etapów, MCR (Mission Consolidation Review), odbył się w ostatnich dniach stycznia w Warszawie, w CBK PAN. Inżynierowie i naukowcy odpowiedzialni za instrument PAFI spotkali się, aby przedyskutować założenia naukowe, obserwacyjne i techniczne misji.

PMO jest (obok M-Matisse’a i Theseusa) jednym z trzech finałowych projektów zakwalifikowanych przez ESA do tzw. misji średniej klasy M7. To szósta tego typu misja w programie naukowym Wizja kosmiczna ((Cosmic Vision) ESA. Po dalszych badaniach jeden z projektów zostanie zrealizowany. Start misji zaplanowano na 2037 r.

Więcej informacji na stronie ESA - Final three for ESA’s next medium science mission.(PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: luty to wyjątkowy miesiąc na obserwację planet

  • 30.12.2024. PAP/Tomasz Gzell

    Polski astronauta zabierze na ISS flagę i pierogi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera