Nowy system przewiduje wynik udaru z 93 proc. dokładnością

Adobe Stock
Adobe Stock

Nowe narzędzie może odmienić leczenie udaru, dając nową nadzieję pacjentom i lekarzom. Wykorzystuje ono cztery kluczowe wskaźniki kliniczne – stopień ciężkości udaru, ocenę ryzyka tzw. kruchości, czas interwencji oraz użycie trombolizy.

Udar zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności na świecie – przypominają naukowcy z Ochsner Health System (USA).

Aby zwiększyć szanse chorych, opracowali oni model predykcyjny, który z 93 proc. dokładnością przewiduje, czy pacjenci wymagający pilnej interwencji prowadzonej w tętnicy szyjnej odzyskają funkcjonalną niezależność.

Ten zaawansowany model wykorzystuje podejście oparte na danych, łącząc cztery kluczowe wskaźniki kliniczne – stopień ciężkości udaru, ocenę ryzyka zespołu kruchości, czas interwencji oraz stosowanie trombolizy (rozpuszczania skrzepliny w naczyniach krwionośnych). Dzięki temu stanowi narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.

Zespół kruchości, określany także jako zespół słabości, zespół wątłości czy zespół wyczerpania, jest jednym z głównych problemów starzejącej się populacji. Na skutek procesu starzenia się organizmu dochodzi do wyczerpaniem rezerw fizjologicznych oraz występowania licznych zaburzeń. Szacuje się, że ponad połowa seniorów po 85. roku życia jest w grupie ryzyka zachorowania na zespół kruchości, a do oceny stanu pacjenta służą specjalne wskaźniki, na przykład indeks kruchości (Frailty Index).

Wykorzystując nowy model, lekarze mogą poprawić opiekę nad pacjentami – dostosować plany leczenia, optymalizować czas interwencji i upewnić się, że najbardziej potrzebujący pacjenci otrzymają najodpowiedniejszą pomoc.

„Wkraczamy w nową erę opieki nad pacjentami po udarze, w której w każdej decyzji kierujemy się wnioskami opartymi na danych” – mówi prof. Hernan Bazan, główny autor pracy opublikowanej w piśmie „Journal of the American College of Surgeons”.

„Poprzez integrację wskaźnika ryzyka kruchości w czasie rzeczywistym z elektroniczną dokumentacją medyczną, przedstawiającą ciężkość udaru i inne zmienne, możemy proaktywnie zidentyfikować, kto skorzysta z natychmiastowej operacji, a kto może potrzebować dodatkowego przygotowania przed zabiegiem” – dodaje.

Jak podkreślają badacze, opieka nad pacjentami po udarze stwarza wyraźne wyzwania, które wymagają szybkich działań i świadomych decyzji.

Nowy model włączony w codzienne procesy kliniczne ma umożliwić zespołom medycznym korzystanie z narzędzi, które pozwalają na dokładniejsze przewidywanie wyników leczenia pacjentów.

Umożliwi to opracowanie bardziej precyzyjnych strategii opieki skoncentrowanych na pacjencie, które poprawiają zarówno krótko- jak i długoterminowe wyniki.

„Przewidywanie potencjału odzyskiwania zdrowia pacjenta z taką niezawodnością daje nam bezprecedensowy poziom pewności w podejmowaniu decyzji terapeutycznych” – mówi Leo Seoane, główny dyrektor ds. naukowych w Ochsner.

„Nasza innowacja sprawia, że każdy pacjent otrzymuje opiekę najlepiej dopasowaną do swojej sytuacji, co dalej wspiera nasze dążenie do jak najwyższej jakości” – dodaje.

Marek Matacz (PAP)

mat/ pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Młodzi Brytyjczycy nie chcą papierosów

  • Adobe Stock

    Indie w ciągu dekady podwoiły populację tygrysów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera