Badania woda w Pacyfiku w rejonie japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie, która w 2011 r. uległa poważnemu uszkodzeniu, nie wykazały nieprawidłowości – poinformował w czwartek chiński, rządowy dziennik "Global Times". Gazeta cytuje wyniki badań przeprowadzonych przez niezaleźnych, chińskich ekspoertów.
Na podstawie dostępnych danych nic nie wskazuje, by woda odprowadzana z elektrowni miała wpływ na życie morskie w okolicznych wodach – poinformował w środę "Global Times", cytując wyniki badań próbek pobranych w październiku ub. roku.
Stwierdzono zarazem, że wyniki pojedynczych testów mają ograniczoną wartość. W raporcie dodano, że państwa zaangażowane w monitorowanie stanu wody, m.in. Chiny będą kontynuować badania. Polgają one na tym, że poprzez skomplikowane procesy filtrowania i rozcieńczania z wody usuwa się pierwiastki radioaktywne z wyjątkiem trytu, którego stężenie mieści się w granicach norm międzynarodowych.
W sierpniu 2023 r. władze w Tokio ponownie wydały zgodę na spuszczanie do Pacyfiku uzdatnionej wody z elektrowni atomowej Fukushima Daiichi w północno-wschodniej części japośniej wyspy Honsiu. Władze Chin ostro skrytykowały decyzję japońskiego rządu i nazwały ją "nieodpowiedzialną i samolubną", choć proces ten zatwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
W odpowiedzi ChRL wstrzymała import japońskich owoców morza, a kilka miesięcy później zrobiła to samo Rosja. We wrześniu wielkość importu do Chin spadła do zera. W tym okresie w Chinach miały też miejsce akty agresji wobec obywateli Japonii, a w obu państwach dochodziło do tego typu incydentów wymierzonych w japońskie instytucje i firmy.
Dopiero we wrześniu ub. r. rządy Japonii i Chin uzgodniły długoterminowy program, który pozwoli Pekinowi niezależnie monitorować zrzut wody. Podkreślono, że przed "stopniowym wznowieniem" importu z Japonii, Chiny będą musiały mieć "znaczący" udział w tym procesie.
W marcu 2011 r. potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,0 i spowodowane nim tsunami zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni Fukushima, co spowodowało stopienie trzech reaktorów i uwolnienie dużych ilości substancji radioaktywnych do wody chłodniczej.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)
krp/ piu/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.