Szympansy o niższej randze społecznej są bardziej skłonne oddawać mocz w tym samym czasie, co osobniki znajdujące się wyżej w hierarchii – wynika z badań opublikowanych w „Current Biology”.
Japońscy badacze zainteresowali się zjawiskiem "zaraźliwego oddawania moczu", gdy zauważyli, że szympansy w świątyni buddyjskiej Kumamoto w Japonii oddają mocz w podobnym czasie. Zachowanie to przypominało zjawisko "zaraźliwego ziewania" wśród ludzi.
Naukowcy przez ponad 600 godzin dokumentowali zachowania 20 szympansów i odnotowali 1 328 przypadków oddawania moczu. Analizowali dane, by sprawdzić, czy oddawanie moczu wśród szympansów było zsynchronizowane w czasie, i czy miały na nie wpływ czynniki społeczne lub bliskość fizyczna.
Naukowcy odkryli, że im bliżej fizycznie znajdował się dany osobnik względem "inicjatora", tym większe było prawdopodobieństwo "zaraźliwego" oddawania moczu. Co więcej, szympansy o niższej randze społecznej były bardziej skłonne naśladować sikanie innych.
"Sugeruje to, że wzorce oddawania moczu są kształtowane przez hierarchię społeczną, a zachowanie to ‘spływa w dół’ struktury dominacji" – napisali naukowcy.
Ponieważ nie było wcześniejszych badań na temat zaraźliwego oddawania moczu u żadnego gatunku, naukowcy początkowo spodziewali się, że na to zachowanie wpłyną czynniki podobne do tych, które obserwuje się przy zaraźliwym ziewaniu – takie jak silniejsza zaraźliwość wśród bliskich społecznie par. Tymczasem wyniki nie wykazały takich zależności, lecz ujawniły wyraźny wpływ hierarchii społecznej.
"Byliśmy zaskoczeni odkryciem, że wzorzec zaraźliwości oddawania moczu był zależny od rangi społecznej" - powiedziała Ena Onishi z Kyoto University, jedna z autorek badania.
Naukowcy uważają, że wyniki badań dostarczają wiele możliwych interpretacji.
"Zaraźliwe oddawanie moczu może odzwierciedlać ukrytą formę przywództwa w synchronizacji działań grupowych i wzmocnienie więzi społecznych. Wyniki te rodzą intrygujące pytania na temat funkcji społecznych tego zachowania" – powiedział Shinya Yamamoto, współautor badania z Uniwersytetu w Kioto.
Naukowcy podkreślają, że "ta pozornie banalna i niezbędna czynność może mieć ważne znaczenie społeczne, które było łatwe do przeoczenia". Zaznaczają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć konkretne funkcje i mechanizmy stojące za zaraźliwym oddawaniem moczu u szympansów. Ciekawi ich również, czy zjawisko to występuje u innych gatunków. Badania te mogą dostarczyć nowych informacji na temat ewolucji zachowań społecznych i ich znaczenia dla funkcjonowania grupy. (PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.