Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski, były dyrektor i długoletni pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - poinformowała uczelnia. Miał 88 lat.
"Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł Prof. dr hab. Janusz Krzysztof Kozłowski, były dyrektor i długoletni pracownik Instytutu Archeologii UJ, były kierownik Zakładu Archeologii Epoki Kamienia oraz Zakładu Archeologii Nowego Świata, wybitny prehistoryk, mistrz dla wielu z nas..." - przekazał w poniedziałek Instytut Archeologii UJ.
Tematem badań urodzonego w 1936 roku w Krakowie naukowca była epoka kamienia, zwłaszcza przejście od paleolitu środkowego do górnego, początki homo sapiens sapiens, zróżnicowanie kulturowe w paleolicie górnym, neolityzacja Europy Centralnej, a także archeologia Ameryki Środkowej. Badania wykopaliskowe prowadził na wielu stanowiskach m.in. w Polsce, Egipcie, Bułgarii, Grecji, Turcji, Czarnogórze, Maroku, Antylach, Kubie i na Słowacji.
Ukończył studia archeologiczne na UJ w 1957 r., a następnie w Institut de Paléontologie Humaine w Paryżu, gdzie w 1961 r. uzyskał tytuł doktora. W 1976 roku otrzymał tytuł profesorski. Swoją wiedzą dzielił się nie tylko na rodzimym Uniwersytecie Jagiellońskim, ale również uczelniach w Liege, Brukseli i Gandawie, College de France i Harvard University (Cambridge, USA). Otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Bordeaux.
Był członkiem m.in. Polskiej Akademii Umiejętności i wiceprzewodniczącym International Council of Philosophy and Human Sciences UNESCO. Należał do zespołów redakcyjnych licznych pism poświęconych historii i archeologii m.in. w USA, Francji i Belgii.(PAP)
Nauka w Polsce
juka/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.