We wtorek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach zainaugurowano VIII edycję programu mentorskiego "Rozwiń Skrzydła". W jego ramach najzdolniejsi studenci, którzy rozpoczęli naukę na uczelni, będą pracować z doświadczonymi mentorami – naukowcami i ekspertami.
Program, realizowany na Politechnice Śląskiej od 2017 roku, jest skierowany do najlepszych absolwentów szkół średnich podejmującym studia na tej uczelni. Jak zaznacza uczelnia, dzięki opiece doświadczonych mentorów młodzi ludzie mają szansę na indywidualne podejście do nauki, zdobywanie cennej wiedzy oraz wsparcie w budowaniu swojej przyszłości.
"W programie udział biorą studenci, którzy w procesie rekrutacji dostali się na naszą uczelnię z najlepszymi wynikami. Mają wiele talentów, pasji, pomysłów, dlatego ważne jest, aby wspierać ich rozwój" – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
W tegorocznej edycji weźmie udział 10 studentów, z których każdy został przypisany do mentora – pracownika uczelni pełniącego rolę doradcy i przewodnika.
"Opiekunem zostaje naukowiec zajmujący się tematyką, która interesuje studenta. Mentor staje się przewodnikiem, wprowadza w świat badań naukowych, własnych kontaktów, pokazuje, jak wygląda praca naukowca w laboratorium czy nauczyciela akademickiego" – dodał rektor.
Program obejmuje różnorodne obszary, w tym nauki ścisłe, techniczne, umiejętności społeczne i przedsiębiorczość, co pozwala dostosować ścieżkę rozwoju do indywidualnych zainteresowań i potrzeb uczniów. Działania prowadzone w jego ramach mają na celu wspieranie uczestników w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących dalszej edukacji lub wyboru kariery zawodowej.
"W programie uczestniczą młodzi ludzie, którzy chcą się rozwijać, mają swoje zdanie i jasno określone cele. Wystarczy jedynie nieco oszlifować ich talent, pokazać im, że nauka może być fascynująca, a to, co trudne, często okazuje się najbardziej interesujące" – powiedział dr inż. Piotr Pikiewicz z Wydziału Matematyki Stosowanej oraz mentor w tegorocznej edycji.
Uczestnicy otrzymają nie tylko opiekę mentora, ale również indywidualny tok studiów dostosowany do ich zainteresowań i szczególnych uzdolnień. W ramach programu studenci mogą korzystać z dodatkowych zajęć językowych, szkoleń z zakresu kompetencji miękkich i rozwoju osobistego, indywidualnego doradztwa zawodowego oraz uczestniczyć w ogólnopolskich i międzynarodowych wykładach, konferencjach naukowych, badaniach, a także płatnych stażach badawczo-rozwojowych.
Studenci uczestniczący w programie "Rozwiń skrzydła" otrzymują także specjalne stypendium mentorskie. (PAP)
Julia Szymańska
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.