Wykłady, spotkania z naukowcami oraz konkursy z nagrodami to atrakcje przygotowane Uniwersytet Śląski w Katowicach na Ogólnopolską Noc Biologów, zaplanowaną na piątek 10 stycznia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Biologia zmian klimatu".
Jest to XIV edycja wydarzenia popularnonaukowego "Noc Biologów", które od lat przyciąga pasjonatów biologii. Katowickie wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Jacka Jani pt. "Jak lodowce arktyczne wzmacniają zmiany w środowisku biotycznym Svalbardu?". Prelekcja odbędzie się w spinPLACE przy ul. Bankowej 5.
Następnie, od godziny 17.00, w budynkach Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska przy ul. Bankowej 9 oraz Jagiellońskiej 28 na uczestników czekać będą liczne atrakcje.
"A wszystko po to, by umożliwić szerszej publiczności zapoznanie się z aktualnymi koncepcjami i trendami badawczymi, którymi żyje świat nauki, a które chcemy zaprezentować w prosty i przystępny dla każdego z odbiorców sposób" - zapewnili organizatorzy wydarzenia.
W programie znajdą się między innymi prezentacje dotyczące SuperMikrobów – mistrzów przetrwania w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Uczestnicy dowiedzą się, jak rośliny przygotowują się na stresujące czasy, oszczędzając wodę oraz poznają współpracę mikroorganizmów i roślin w walce ze zmianami klimatu. Zostaną przeprowadzone eksperymenty pokazujące wpływ temperatury na działanie enzymów oraz rola genetyki w walce o przetrwanie planety.
Wspólnie z naukowcami będzie można przyjrzeć się, jak zmiany wprowadzane przez człowieka, zwłaszcza zanieczyszczenia chemiczne, wpływają na życie istot wodnych; będzie też można dowiedzieć się, jak zanieczyszczenia przemysłowe i komunalne w rzekach regionu sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych. Uczestnicy poznają również metody badania organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe i zobaczą eksperyment obrazujący działanie efektu cieplarnianego.
Na uczestników czekają liczne popularnonaukowe wykłady, warsztaty, pokazy oraz dyskusje z naukowcami, a także możliwość odwiedzenia nowoczesnych laboratoriów, w których będzie można przeprowadzić własne eksperymenty. Dzieci i młodzież znajdą coś dla siebie w formie edukacyjnych quizów, konkursów z nagrodami oraz zabaw tematycznych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a rejestracja na wybrane zajęcia i wykłady już ruszyła. Organizatorem katowickiej edycji Nocy Biologów jest Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.(PAP)
Julia Szymańska
jms/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.