Specjalistyczną antenę, która posłuży do komunikacji z satelitami zainstalowano na dachu Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Urządzenie będzie w stanie śledzić ruch najmniejszego polskiego satelity HYPE, który w tym miesiącu ma zostać wysłany na orbitę.
Prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH poinformował w środę, że antena o średnicy 4,5 m i wadze 105 kg została umieszczona na dachu budynku, w którym pracują naukowcy zrzeszeni w kole naukowym SatLab. Zajmują się oni m.in. konstruowaniem satelity HYPE.
Jak wyjaśnili przedstawiciele uczelni, antena przygotowana jest do odbierania oraz nadawania sygnałów w paśmie amatorskim 70 cm i 13 cm. Umożliwia nawiązywanie i utrzymywanie stałej łączności z obiektami na orbicie, co z kolei pozwoli na szybkie reagowanie na potencjalne problemy techniczne, a także na bieżące odbieranie wyników eksperymentów realizowanych na pokładzie satelity.
„Dzięki rozszerzeniu zasobów aparatury wykorzystywanej w inżynierii kosmicznej, kadra AGH będzie w stanie prowadzić stałą obserwację ruchów satelity na orbicie LEO. Buduje to cenne doświadczenie, które będzie wykorzystywane w rozwoju sektora kosmicznego. Jednocześnie sama antena stanowi ważne narzędzie naukowe i edukacyjne” - wskazał prof. Uhl.
Według informacji przekazanych przez AGH, koło naukowe SatLab, pracujące nad najmniejszym polskim satelitą, planuje wynieść sprzęt na niską orbitę okołoziemską jeszcze w styczniu tego roku (przewidywany termin wyniesienia na orbitę to 14 stycznia br.). Misja satelity potrwa około pół roku.
Dotychczasowe prace młodych naukowców i naukowczyń z AGH związane z opracowaniem satelity poświęcone były konstrukcji m.in. podsystemów satelity, w tym komputera pokładowego, instrumentów naukowych czy zasilania i komunikacji z jednostkami naziemnymi.
Zdaniem jednego z twórców satelity, Jakuba Kopcia misja satelity skonstruowanego w AGH wiąże się także ze stworzeniem niezbędnej infrastruktury, zaplecza technicznego oraz dydaktycznego na uczelni. Wyposażenie strefy badawczej Centrum Technologii Kosmicznych w antenę do komunikacji i śledzenia ruchu obiektu – jak zapowiedział członek koła SatLab - umożliwi w niedalekiej przyszłości realizację kolejnych projektów nanosatelitów, a sam proces ich powstawania w AGH ulegnie znacznemu ułatwieniu i przyspieszeniu.(PAP)
Nauka w Polsce
rgr/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.