Trwa nabór kandydatów na członków krajowych Polskiej Akademii Nauk. Kandydatury można zgłaszać do 15 lutego – poinformował w komunikacie nadesłanym rzecznik akademii. Nowi członkowie korporacji PAN będą mogli dołączyć do ponad 300 najwybitniejszych polskich badaczek i badaczy.
Jak napisano w komunikacie, przesłanym w środę serwisowi Nauka w Polsce, zgłoszenie kandydatury na członka krajowego PAN "to pierwszy krok w procedurze wyboru wybitnych badaczy i badaczek, którzy już w połowie 2025 r. będą mogli dołączyć do prestiżowego grona korporantów Akademii".
"Członkostwo w Polskiej Akademii Nauk to nie tylko zaszczyt, ale także zobowiązanie do dalszego rozwoju oraz współtworzenia przyszłości nauki. Zapraszam i zachęcam do zgłaszania kandydatur wszystkich tych, którzy swoimi pasjami i osiągnięciami zasługują, aby znaleźć się w gronie naukowej elity naszego kraju i których aktywność oraz praca przyczynią się do rozwoju tak teoretycznej, jak i praktycznej strony poszczególnych dyscyplin naukowych w Polsce" – powiedział prof. Marek Konarzewski, prezes PAN, cytowany w komunikacie.
Naukowiec dodał: "Trwające wybory do Akademii przeprowadzamy wedle nowego regulaminu uwzgledniającego nie tylko doskonałość naukową, lecz również zachęcającego do preferowania młodszych kandydatów. Ponadto w regulaminie zawarte zostały rozwiązania uwzględniające rosnącą rolę kobiet w nauce".
Kandydatury można zgłaszać poprzez Elektroniczny System Obsługi Wyborów, z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, oraz dostarczając dokumenty do Biura Podawczego PAN w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wśród dokumentów, które zainteresowani członkostwem w Akademii powinni przygotować, są m.in. informacja o dorobku naukowym, zgoda na pełnienie funkcji członka rzeczywistego PAN lub członka korespondenta PAN oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Formularze można pobrać ze strony internetowej Polskiej Akademii Nauk.
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa w sobotę, 15 lutego 2025 r., o godz. 15.00. Więcej informacji, harmonogram i regulamin wyborów są dostępne na stronie PAN.
Nauka w Polsce
abu/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.