Od poniedziałku będziemy publikować artykuły nagrodzone i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie "O nauce po ludzku". Przeczytamy artykuły: "O samolocie, który lata dwa razy bardziej" Katarzyny Kani z PW, „Serce na baterie” Michała Krawca z SUM w Katowicach, „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali” Zofii Śmiałek z PW oraz „Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?” Kacpra Kosa z UAM w Poznaniu. Zapraszamy do lektury.
Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Serwis Nauka w Polsce objął konkurs swoim patronatem. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kania z Politechniki Warszawskiej z artykułem pt. "O samolocie, który lata dwa razy bardziej". Drugie - reprezentujący Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Michał Krawiec, który napisał artykuł pt. „Serce na baterie”. Trzecie miejsce na podium zajęła Zofia Śmiałek z Politechniki Warszawskiej za artykuł pt. „Pigmenty na celulozie, czyli sztuka w mikroskali”. Wyróżnienie przypadło Kacprowi Kosowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za artykuł zatytułowany: „Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?”.
Do konkursu spłynęło 56 zgłoszeń z ośrodków badawczych z różnych części kraju. Najlepsze prace wyłoniło jury, w którego skład weszli specjaliści z zakresu komunikacji i popularyzacji nauki, dziennikarstwa oraz różnych dziedzin nauki. Obradom przewodniczył dr hab. Andrzej Katunin, prof. PŚ. Tegoroczna edycja była pierwszą formułą ogólnopolską (wcześniejsze związane były z Politechniką Śląską).
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.