Działający w Olsztynie od ponad 36 lat Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zmienił logo na InLife i przeprowadził się do nowej siedziby w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Placówka zmienia także dyrektora.
O zmianie logo tej placówki naukowo-badawczej poinformowano we wtorek podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Podkreślono, że nowa nazwa jest "bardziej pojemna", bo Instytut zajmuje się nie tylko badaniami, które określał dotychczasowa nazwa ale znacznie szerszym zakresem - żywieniem oraz szeroko pojętym zdrowiem.
Dyrektor instytutu Mariusz K. Piskuła skomentował znaczenie nowego logo instytutu: "InLife".
"To jedno słowo określa cała naszą działalność. 'In' - od instytutu, innowacji, interdyscyplinarności i internacjonalizacji. Z kolei 'Life" odnosi się do szerokiego spektrum naszych działań, które koncentrują się właśnie wokół życia - zajmujemy się przecież i żywieniem, i rozrodem, i szeroko pojętym zdrowiem" - wyjaśnia dyrektor, cytowany w informacji prasowej przesłanej przez instytut.
Nowy skrót ma też ułatwić komunikację z innymi ośrodkami badawczymi oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym – zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Do nowego logo nawiązuje identyfikacja wizualna. Bazą logo jest kształt heksagonu symbolizujący komórkę – podstawową jednostkę życia. Stanowi ona metaforę naturalnej doskonałości, precyzji, współdziałania i modularności – czyli fundamentów, na których opierają się badania nad rozrodem, żywieniem i zdrowiem.
Dotychczas Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN miał dwie lokalizacje w Olsztynie (Oddział Nauk o Żywności i Oddział Biologii Rozrodu) i dwa zakłady w Białymstoku. Nowa siedziba w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego ma sześć pięter (pięć administracyjno-laboratoryjnych oraz jedną techniczną), a jego kubatura wynosi ponad 25 tys. m3. Umieszczono w nim m.in. laboratoria typu „core facilities”, pomieszczenia do prowadzenia badań biomedycznych oraz laboratorium zwierzętarni, spełniające najostrzejsze rygory UE dla tego typu jednostek.
Nowy obiekt scala wszystkie jednostki Instytutu (Oddział Nauk o Żywności i Oddział Biologii Rozrodu w Olsztynie oraz dwa zakłady w Białymstoku), a logo „InLife” ma podkreślać ten interdyscyplinarny, nowy rozdział w historii Instytutu – dodaje dyrektor, cytowany w komunikacie.
"Budynek został zbudowany przed rokiem, ale od tamtej pory nie mogliśmy podłączyć prądu" - przyznał prof. Mariusz Piskuła, który kończy trzecią kadencję kierowania Instytutem. Poinformował, że od nowego roku na stanowisku zastąpi go prof. Monika Kaczmarek.
Prof. Piskuła dodał, że budowa nowej siedziby odbyła się "bez złotówki dotacji z rządu" - 109 mln zł potrzebne na budowę pozyskano m.in. ze środków unijnych rozdzielanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (79 mln zł), środków własnych (30 mln) oraz zaciągnięto 10 mln zł kredytu w BGK.
Nowa siedziba ma sześć kondygnacji (pięć administracyjno-laboratoryjnych oraz jedną techniczną). W środku znajdują się laboratoria specjalistyczne typu „core facilities”, pomieszczenia do prowadzenia badań biomedycznych oraz niezbędne zaplecze typowe dla profilu działalności Instytutu. Powstało też laboratorium zwierzętarni, spełniające najostrzejsze rygory UE dla tego typu jednostek.
Oprócz badań naukowych Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zajmuje się popularyzacją nauki.(PAP)
jwo/ agt/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.