Uczelnie i instytucje

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie buduje nową siedzibę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie buduje nową siedzibę. Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Choć budowa rozpoczęła się w grudniu 2021 roku, to akt erekcyjny został wmurowany w piątek. Zakończenie budowy jest przewidziane na wrzesień 2023 r., a już na początku kolejnego roku mają przenieść się do niej wszystkie zakłady Instytutu PAN usytuowane obecnie w dwóch lokalizacjach w Olsztynie i dwóch w Białymstoku.

Dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności prof. Mariusz Piskuła podczas piątkowej uroczystości powiedział, że usytuowanie placówki naukowej w pobliżu parku technologicznego może przynieść dobre efekty.

"Gdy pracowałem za granicą w instytucie badawczym zlokalizowanym w sąsiedztwie parku naukowo- technologicznego, widziałem jak tego typu sąsiedztwo dobrze rokuje na współpracę i że daje efekty wymierne w kwestii wdrażania badań" - powiedział prof. Piskuła.

Wskazał, że naukowcy Instytutu PAN dzięki nowej siedzibie będą mieć nowoczesne miejsce pracy, ulokowane w Olsztynie. "Czasem się słyszy, że nauka może być tylko centralnie realizowana; chcemy pokazać że +nie+, że można to robić w pewnej odległości od centrum kraju"- ocenił i dodał, że olsztyńska placówka należy do czołówki instytutów i wydziałów Polskiej Akademii Nauk.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin wspomniał, że inwestycja jest realizowana z unijnych funduszy. "Bez środków unijnych, bez Regionalnych Programów Operacyjnych, które są dedykowane polityce spójności trudno by było realizować inwestycje. Ogromna jest wartość inwestycji dla rozwoju regionu i jestem przekonany że w dziedzinie innowacji i nauki będziemy liderami, mając takie zaplecze i kadrę" - dodał marszałek.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wskazał, że "nowa siedziba Instytutu będzie spełnieniem marzeń kilku pokoleń naukowców". "Jednocześnie ulokowanie nowej siedziby Instytutu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym uważam za znakomity pomysł, tworzący nową przestrzeń do rozwoju nauki w naszym mieście, z opcją przekuwania jej na praktyczne i innowacyjne rozwiązania" - mówił Grzymowicz.

Obiekt będzie miał pięć kondygnacji i powstaje w formule zaprojektuj - wybuduj, co oznacza, że wykonawca - firma Budimex - przygotował projekt i go realizuje na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego opracowanego przez Instytut. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 7,5 tys. metrów kwadratowych, a kubatura ok. 24 tys. metrów sześciennych. Inwestycja obejmie także drogi dojazdowe, parkingi, zadaszoną wiatę dla rowerów i zagospodarowanie terenów zielonych.

Środki na realizację projektu pochodzą m.in. z Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, a wielkość dofinansowania to ponad 79 mln zł. Cały projekt wraz z wyposażeniem to inwestycja o wielkości 95,4 mln zł.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie prowadzi interdyscyplinarne badania wyjaśniające mechanizmy oddziaływania środowiska, w tym żywności, na jakość życia człowieka i dobrostan zwierząt. W Instytucie funkcjonują Centra Doskonałości, międzynarodowe CENEXFOOD i krajowe BIOANIREP, a projekt WELCOME2 ERA Chair (Horyzont2020) wykreuje kolejne w obszarze nutrigenomiki. Instytut posiada status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego i jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Food - partnerstwa nauki i biznesu na rzecz tworzenia innowacji w sektorze rolno-spożywczym. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera