Uczelnie i instytucje

UE/ Minister Wieczorek: Unia Europejska musi dążyć do samowystarczalności

27.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Szymon Pulcyn
27.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Szymon Pulcyn

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w Brukseli, że Unia Europejska powinna dążyć do samowystarczalności, co jest kluczowe dla jej "własnego bezpieczeństwa i rozwoju".

Minister Wieczorek bierze udział w piątkowym posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za badania naukowe. Dyskusja ma się koncentrować m.in. wokół raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego, który przedstawia globalne wyzwania gospodarcze stojące przed UE.

Przed spotkaniem minister Wieczorek podkreślił, że raport Draghiego będzie podstawą pracy polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 r.

"Dziś widzimy, że rozwój badań naukowych i wdrażanie nowych technologii są kluczowe dla bezpieczeństwa całej Europy. Dzisiaj, poprzez wspólne działania, musimy technologicznie gonić inne kraje świata. To jest główne zadanie, które stoi przed całą UE” – powiedział.

Pytany przez PAP o realizację propozycji zawartych w raporcie Draghiego, odpowiedział, że w kwestii nauki "nie ma rzeczy niemożliwych".

"To zależy wyłącznie od decyzji krajów członkowskich Unii Europejskiej. Myślę, że ten raport pokazuje, ile mamy jeszcze do zrobienia w tym zakresie. Globalna sytuacja, i to, co się dzieje na świecie, pokazuje, że UE musi dążyć do bycia samowystarczalną, aby posiadać wszystkie narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju na terenie państw UE" – powiedział.

Dodał, że w raporcie Draghiego jest propozycja zakładająca zwiększanie środków do 200 mld euro w ramach programu Horyzont. „Myślę, że to jest jak najbardziej realne” – podkreślił.

Wieczorek dodał, że w raporcie Draghiego znajduje się propozycja zwiększenia funduszy do 200 mld euro w ramach programu Horyzont, który finansuje badania i naukę w UE. „Myślę, że to jest jak najbardziej realne” – podkreślił.

Minister zaznaczył, że to zadanie dla przyszłej Komisji Europejskiej. "Będziemy się starali, aby w miarę szybko, w trakcie polskiej prezydencji, wszystkie możliwe dokumenty i propozycje, przedstawić ministrom nauki w Europie, po to, aby wypracować dobre, mądre i rozsądne konkluzje” – posumował.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Nauka w Polsce

luo/ bst/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera