Polska firma Creotech Instruments podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu, którego głównym celem będzie monitoring pogody kosmicznej. Misja ma być zrealizowana w 2028 r. Będzie miała znaczenie m.in. dla lotnictwa czy systemów energetycznych na Ziemi.
Głównym celem misji "Space Weather Nanosatellites System Enhancement" jest dostarczanie satelitarnych danych na temat ziemskiej magnetosfery i termosfery w czasie niemal rzeczywistym. To dane kluczowe dla przewidywania oraz monitorowania zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej i ich wpływu na infrastrukturę krytyczną znajdującą się na orbicie – poinformowała firma w komunikacie.
„Dzięki tym pomiarom możliwe będzie lepsze zrozumienie i prognozowanie aktywności słonecznej oraz jej wpływu na środowisko wokół Ziemi. Dane będą wspierać działania związane z ochroną infrastruktury satelitarnej i technologii na orbicie, zapewniając bezpieczeństwo dla systemów komunikacyjnych, nawigacyjnych oraz innych operacji zależnych od stabilnych warunków kosmicznych" – wyjaśnił cytowany w komunikacie Piotr Dziuban, kierownik techniczny działu Space w Creotech Instruments SA.
Dodał, że misja ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa technologicznego i operacyjnego wielu sektorów, w tym lotnictwa, czy systemów energetycznych na Ziemi, które są wrażliwe na zakłócenia powodowane przez zmiany w magnetosferze i termosferze.
Creotech Instruments odpowiada za fazę 0-A, czyli wstępne zaplanowanie misji, która docelowo ma być zrealizowana w 2028 roku. W projekcie wezmą też udział inne polskie podmioty. Partnerami naukowymi przedsiębiorstwa jest bowiem Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Wrocławska.
Creotech, jako lider przedsięwzięcia, zaprojektuje satelitę opartego na opracowanej przez przedsiębiorstwo platformie HyperSat.
Umieszczone zostaną na niej cztery instrumenty naukowe: trzy opracowywane w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz jeden przez Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.
"To już kolejny projekt, zaraz za misją Plasma Observatory, potwierdzający naszą istotną pozycję w międzynarodowym sektorze kosmicznym, w tym w dziedzinie rozwoju świadomości sytuacyjnej w kosmosie. To także potwierdzenie uznania ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej dla naszych kompetencji w zakresie rozwoju zaawansowanych systemów małych satelitów" – podkreślił dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA, cytowany w komunikacie.
Prace w ramach fazy 0-A mają rozpocząć się jeszcze w IV kwartale tego roku.
Całkowity koszt misji jest szacowany na kwotę kilkunastu milionów euro, natomiast wartość kontraktu dla fazy 0-A wynosi 175 tys. euro – podaje Creotech.
Firma podała, że w przyszłości nie są wykluczone kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na realizację satelity i ewentualnej konstelacji, w oparciu o projekt wyniki rozpoczynanego właśnie projektu.(PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.