SI potrafi diagnozować chorą wątrobę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W opisanym właśnie eksperymencie sztuczna inteligencja wyjątkowo skutecznie wykrywała niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Takie systemy mogą wspierać lekarzy – twierdzą badacze.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) często przez długi czas nie daje objawów, choć wykryta odpowiednio wcześnie jest uleczalna – podkreślają naukowcy z University of Washington (USA).

Schorzenie powstaje, gdy tłuszcz nie jest prawidłowo metabolizowany w wątrobie i często jest związane z innymi powszechnymi zaburzeniami, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 i nieprawidłowy poziom cholesterolu.

W czasie konferencji The Liver Meeting, zorganizowanej przez American Association for the Study of Liver Diseases, naukowcy przedstawili wyniki eksperymentu, w którym wykorzystali sztuczną inteligencję w diagnostyce wspomnianego schorzenia.

Wyniki pokazały, że SI potrafi precyzyjnie wykrywać wczesne stadia NAFLD na podstawie elektronicznej dokumentacji medycznej.

„Znaczna część pacjentów spełniających kryteria NAFLD pozostaje niezdiagnozowana” – alarmuje dr Ariana Stuart, główna autorka badania.

„To niepokojące, ponieważ opóźnienia we wczesnej diagnozie zwiększają ryzyko progresji do zaawansowanej choroby wątroby” – podkreśla.

Ona i jej zespół wykorzystali algorytm sztucznej inteligencji do analizy wyników obrazowania zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej uzyskanych z trzech placówek, aby zidentyfikować pacjentów spełniających kryteria NAFLD.

Wcześniej, spośród 834 pacjentów spełniających te kryteria, tylko 137 miało oficjalnie zdiagnozowaną NAFLD w swojej dokumentacji medycznej.

Oznacza to, że 83 proc. pacjentów pozostało niezdiagnozowanych, mimo że dane w ich elektronicznej dokumentacji medycznej wskazywały na obecność schorzenia. To jednak nie jest wina lekarzy – podkreślają badacze.

„Ludzie nie powinni interpretować naszych wyników jako świadectwa braku odpowiedniego wyszkolenia specjalistów lub odpowiedniego zarządzania w podstawowej opiece zdrowotnej” – mówi dr Stuart.

„Nasze badanie pokazuje raczej, jak sztuczna inteligencja może uzupełniać pracę lekarzy, aby przezwyciężyć ograniczenia obecne w tradycyjnej praktyce klinicznej” – dodaje.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera