Dwóch laureatów i wyróżnienie w II edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Dwie nagrody i wyróżnienie przyznano w II edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej - poinformował w piątek PAP Damian Wutke w imieniu organizującej konkurs Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii otrzymał Paweł Knut, a za działania związane z pomocą ofiarom przestępstw Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA.

Oprócz tego wyróżnienie im. Ewy Bieńkowskiej za działania związane z pomocą ofiarom przestępstw uzyskało Warszawskie Centrum Opieki Medycznej "KOPERNIK" - poinformował Wutke.

Przypomniał, że patronka nagrody - Ewa Bieńkowska - doktorka habilitowana nauk prawnych, specjalistka w zakresie wiktymologii i mediacji, niezłomnie i konsekwentnie walczyła przez całe zawodowe życie o prawa ofiar przestępstw. Pracowała w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przez ponad 30 lat, wykładała też i była profesorką polskich i europejskich uczelni, członkinią Światowego Towarzystwa Wiktymologii.

"Nagradzając tych autorów publikacji, działaczy na rzecz ofiar, którzy kontynuują i rozwijają jej dzieło, mając na uwadze, że ofiara przestępstwa to skrzywdzony i cierpiący człowiek, którego nie można zostawiać bez pomocy i którego należy traktować z godnością i szacunkiem, pragniemy upamiętniać osobę i dorobek Ewy Bieńkowskiej" - zaznaczył.

Paweł Knut dostał nagrodę za pracę "Mowa oporu jako odpowiedź na mowę nienawiści – na przykładzie społecznych praktyk odpowiadania na homofobiczną i transfobiczną mowę nienawiści w Polsce".

Kapituła wskazała w uzasadnieniu, że nagrodę przyznano mu za "wytrwałą pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy uzasadniające konieczność wprowadzenia ochrony prawnej osób nieheteronormatywnych, wiktymizowanych przez aktualne prawo". Został też nagrodzony za zorganizowanie zespołu prawników kompetentnie domagających się przed sądami potwierdzenia prawa tych osób do poszanowania ich godności - poinformował PAP Wutke.

Za systematyczne i wszechstronne działania na rzecz osób i środowisk z doświadczeniem migracyjnym nagrodzona została NOMADA. Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego uzyskało tytuł za upowszechnianie wiedzy o przemocy wywołanej uprzedzeniami, monitorowanie przemocy rasistowskiej i przeciwdziałanie jej.

Nagroda przypadła stowarzyszeniu również za wspieranie, reprezentowanie i pomoc - m.in. prawną, psychologiczną, językową - migrantom i migrantkom z tego powodu wiktymizowanym. Jurorzy uhonorowali Nomadę za zwrócenie uwagi na szczególną sytuację migrantek narażonych dodatkowo na przemoc ze względu na płeć i za objęcie ich specjalną opieką.

Warszawskie Centrum Opieki Medycznej KOPERNIK wyróżniono za opracowanie pionierskiego w placówce medycznej w Polsce projektu Standardy Ochrony Dzieci chroniącego dzieci przed przemocą i wdrażanie go we współpracy z organizacją pozarządową "Dajemy Dzieciom Siłę".

Wyróżnienie Centrum dostało też za wypracowanie zasad bezpiecznego kontaktu personelu z pacjentami - dziećmi oraz określenie bezpiecznych granic w kontakcie z rodzicami i opiekunami - poinformował Wutke.

Uczestnikami tej edycji zorganizowanego przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw konkursu mogli być autorzy opublikowanych od 1 lipca 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii i osoby albo organizacje, które w tym samym okresie wdrożyły działania mające na celu pomoc ofiarom przestępstw.

Ewa Bieńkowska zmarła w 2018 r. (PAP)

ago/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: mentoring filozoficzny pozwala tancerzom odkryć w sobie artystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera