Uczelnie i instytucje

MEN chce, by Instytut Badań Edukacyjnych został państwowym instytutem badawczym

28.11.2023. Logo Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. PAP/Albert Zawada
28.11.2023. Logo Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by od 1 stycznia 2025 r. Instytut Badań Edukacyjnych miał status państwowego instytutu badawczego. Ma to umożliwić ministrowi edukacji zlecanie IBE zadań w sposób ciągły.

Informacja o przygotowywaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania Instytutowi Badań Edukacyjnych w Warszawie statusu państwowego instytutu badawczego, ukazała się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to czwarty kwartał 2024 r.

Jak czytamy celem projektu jest zapewnienie ministrowi edukacji niezbędnego zaplecza analityczno-badawczego, dostarczającego wysokiej jakości danych, pogłębionych analiz i formułowanych na tej podstawie rekomendacji na potrzeby projektowania, realizacji i monitorowania polityki edukacyjnej państwa w zakresie oświaty, szkolnictwa wyższego oraz rozwiązań dotyczących uczenia się przez całe życie. Zaznaczono, że obecnie funkcję taką pełni Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w Warszawie. Jest to jedyny instytut badawczy nadzorowany przez ministra edukacji.

Instytut Badań Edukacyjnych jako jednostka badawczo-wdrożeniowa od kilkudziesięciu lat prowadzi on interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Wśród nich są badania kluczowe dla kształtowania polityki edukacyjnej państwa. Chodzi m.in. o pomiar i analizę osiągnięć edukacyjnych uczniów, monitorowanie sytuacji osób młodych wchodzących na rynek pracy, zagadnienia związane z koncepcją uczenia się przez całe życie, funkcjonowanie systemu kwalifikacji, ekonomiczne uwarunkowania kształcenia i finansowanie edukacji, warunki pracy nauczycieli i społeczne uwarunkowania funkcjonowania systemu edukacji.

Podano, że w obecnym stanie prawno-instytucjonalnym minister edukacji każdorazowo zleca IBE realizację poszczególnych zadań. Na zlecenie ministra edukacji IBE realizuje obecnie 14 projektów naukowych lub rozwojowych, na łączną kwotę ok. 295 mln zł, finansowanych w formie dotacji celowych.

"Liczba projektów i częstotliwość ich zlecania (w poprzednich latach sytuacja kształtowała się na podobnym poziomie) jasno wskazują, że IBE od lat stanowi dla MEN cenne zaplecze badawczo-rozwojowe, dostarczające wiarygodnych, wysokiej jakości danych dotyczących funkcjonowania polskiej edukacji. Taki sposób zlecania i finansowania działań nie gwarantuje jednak ich ciągłości. Dla tworzenia spójnego i efektywnego systemu edukacyjnego niezbędne jest powiązanie zadań badawczych i wdrożeniowych z wymogami polityki publicznej" - czytamy w informacji o projekcie.

Stąd - jak wyjaśniono - istotą przygotowywanego projektu jest nadanie z dniem 1 stycznia 2025 r. Instytutowi Badań Edukacyjnych w Warszawie statusu państwowego instytutu badawczego co umożliwi zlecenie mu do realizacji zadań w sposób ciągły. (PAP)

dsr/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 5.11.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P) i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) podpisują list intencyjny ws. Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Gawkowski: na polską sztuczną inteligencję wydamy kwotę rzędu 1 mld zł

  • Fot. materiały prasowe

    Wrocław/ Noblista prof. Krausz z tytułem doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera