Głuche komary nie mogą się rozmnażać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowym sposobem walki z chorobami przenoszonymi przez komary, takimi jak denga, żółta febra czy Zika, może być ogłuszenie samców, co utrudnia im znalezienie partnerki - informuje pismo „PNAS”.

Wysysające krew samice komarów przenoszą choroby na ludzi. Uniemożliwienie im posiadania potomstwa pomogłoby zmniejszyć ogólną liczbę komarów.

Gody komarów odbywają się w locie, a samiec odnajduje potencjalną partnerkę nasłuchując jej pociągającego bzyczenia.

Naukowcy z University of California w Santa Barbara (USA) badali komary Aedes aegypti, które co roku przenoszą wirusy dengi i żółtej gorączki na setki milionów ludzi (https://doi.org/10.1073/pnas.2404324121).

Autorzy przeprowadzili eksperyment, zmieniając geny odpowiedzialne za białko o nazwie trpVa, które wydaje się być niezbędne dla dobrego słuchu samców. W przypadku zmutowanych komarów neurony normalnie zaangażowane w wykrywanie dźwięku nie reagowały na dźwięki związane z uderzeniami skrzydeł potencjalnych partnerek.

W rezultacie samce nie nawiązywały fizycznego kontaktu z samicami, nawet gdy przez trzy dni były z nimi zamknięte w tej samej klatce.

Natomiast stanowiące grupę kontrolną niezmutowane samce zapłodniły prawie wszystkie samice w swojej klatce.

Wypuszczanie do środowiska głuchych (albo bezpłodnych) samców może być skutecznym środkiem do wyeliminowania komarów na danym obszarze.

Jednak stosowanie takich metod wymaga uwzględnienia potencjalnego wpływu na środowisko. Chociaż komary mogą przenosić choroby, stanowią także ważną część łańcucha pokarmowego — są pożywieniem dla ryb, ptaków, nietoperzy czy żab, a niektóre gatunki mają znaczenie dla zapylania roślin.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera