Wirtualne zajęcia jogi skutecznym remedium na przewlekły ból pleców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trzymiesięczne uczestnictwo w wirtualnych zajęciach jogi może być skuteczną, bezpieczną i łatwo dostępną formą terapii przewlekłego bólu dolnej części pleców - poinformowano w czasopiśmie „JAMA Network Open”.

Udział w takich zajęciach przekłada się również na poprawę jakości snu i rzadsze stosowanie leków przeciwbólowych.

Jak podają statystyki, aż 20 proc. dorosłej populacji świata cierpi z powodu przewlekłego bólu dolnej części pleców. W niektórych przypadkach ból jest na tyle dotkliwy, że utrudnia chodzenie, spanie, pracę lub wykonywanie codziennych czynności.

Wytyczne kliniczne zalecają, aby w pierwszej kolejności wypróbować niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak fizjoterapia lub zajęcia jogi pod okiem nauczyciela. W swoim najnowszym badaniu naukowcy z Wydziału Zdrowia i Medycyny Zapobiegawczej Cleveland Clinic sprawdzili, czy równie skuteczne mogą być wirtualne zajęcia jogi. Jak się okazało, mogą.

„Uczestnictwo w zajęciach jogi na żywo może być dla wielu osób wyzwaniem. Nasze badanie pokazuje jednak, że wirtualne sesje jogi mogą być równie bezpieczną i skuteczną alternatywą” - powiedział jeden ze współautorów publikacji (http://dx.doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.42339) dr Robert Saper.

On i jego zespół przeprowadzili 24-tygodniowe, randomizowane badanie kliniczne z udziałem 140 osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu dolnej części pleców. Średni wiek uczestników wynosił 48 lat, a ponad 80 proc. z nich stanowiły kobiety.

Na początku naukowcy określili intensywność bólu każdego z uczestników i ewentualne czynniki, które mógłby wpływać na wyniki, a następnie losowo podzielili ich na dwie grupy.

Pierwsza przez 12 tygodni brała udział w wirtualnych, transmitowanych na żywo zajęciach grupowych jogi. Grupa druga (kontrolna) kontynuowała swoją dotychczasową terapię bólu pleców.

Okazało się, że po zakończeniu trzymiesięcznego programu wirtualnej jogi osoby z grupy pierwszej zgłaszały sześciokrotnie większą redukcję intensywności bólu i 2,7 razy większą poprawę funkcji związanych z plecami w porównaniu z uczestnikami z grupy kontrolnej.

Ponadto aż o 34 proc. mniej pacjentów w grupie ćwiczącej zgłaszało stosowanie leków przeciwbólowych. Także parametry snu w tej grupie uległy dużej poprawie. Po kolejnych 12 tygodniach stwierdzono, że poprawa stanu pleców i jakości życia nadal się utrzymuje.

„Joga może oferować kompleksowe podejście do leczenia bólu dolnej części pleców - schorzenia, w przypadku którego tradycyjne metody terapeutyczne często zawodzą. Dlatego warto pracować nad zwiększeniem jej dostępności dla wszystkich potrzebujących” - podsumowali autorzy badania.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fotodetektor naśladuje pustynną mrówkę

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę - na razie u świnki morskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera