Chiny/ Wystartował statek kosmiczny Shenzhou-19 z trzyosobową załogą na pokładzie

30.10.2024 EPA/JESSICA LEE
30.10.2024 EPA/JESSICA LEE

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-19 (Boski Statek) z trzyosobową załogą na pokładzie wystartował z kosmodromu Jiuquan na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach – poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Rakieta nośna Long March 2F (Długi Marsz) wystartowała w środę o godz. 4:27 czasy lokalnego (we wtorek o godz. 21:27 czasu polskiego).

Członkowie misji pozostaną na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) przez najbliższe sześć miesięcy. Przeprowadzą 86 eksperymentów w dziedzinie kosmicznych nauk przyrodniczych, fizyki mikrograwitacji, technologii materiałów, medycyny oraz nowych technologii - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora chińskiej agencji zajmującej się programem załogowych lotów kosmicznych (CMSA) Lin Xiqiang.

Dowódcą Shenzhou-19 jest 48-letni Cai Xuzhe, który brał udział w misji Shenzhou-14 w 2022 r. Jego towarzysze: pilot sił powietrznych Song Lingdong i naukowczyni Wang Haoze to nowicjusze, oboje urodzeni w latach 90. 34-letnia Wang jest trzecią Chinką, która bierze udział w locie załogowym i pierwszą kobieta-inżynierem lotów kosmicznych.

Wraz z załogą na chińską stację kosmiczną dotrą instrumenty niezbędne do zdalnego sterowania statkiem oraz wspomagające przeprowadzenie spacerów w przestrzeni kosmicznej. Chińczycy mają także zainstalować nowy sprzęt chroniący stację orbitalną Tiangong przed kosmicznymi śmieciami.(PAP)

mzb/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera