Firma AROBS Polska weźmie udział w misji usuwania kosmicznych śmieci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

AROBS Polska weźmie udział w pracach nad europejskim pojazdem do serwisowania satelitów i usuwania kosmicznych śmieci. Firma opracuje jednostkę sterującą precyzyjnymi operacjami na niskiej orbicie okołoziemskiej.

AROBS Polska wraz z rumuńskim AROBS Engineering będzie uczestniczyła w projekcie CRIMSON (Close Proximity Operations Control Unit Development and Qualification), przygotowywanym w ramach programu Bezpieczeństwa Kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W projekcie tym ESA przygotowuje misje Aktywnego Usuwania Odpadów Kosmicznych (ADR) oraz Serwisowania na Orbicie (IOS).

Opracowane w tych programach pojazdy mają wykonywać na orbicie takie operacje, jak usuwanie kosmicznych śmieci i serwisowanie satelitów.

AROBS Polska razem z rumuńskim AROBS Engineering mają opracować jednostkę kontrolną przeznaczoną do zarządzania precyzyjnymi operacjami orbitalnymi, takimi jak podejścia do satelitów czy ich przechwytywanie.

Jednostka będzie współdziałać z kamerami, różnorodnymi czujnikami, przetwarzać duże ilości danych, w tym związane z obrazem, nawigacją i sterowaniem.

„Jestem dumny, że nasze rumuńskie i polskie zespoły inżynieryjne otrzymały możliwość uczestnictwa w projekcie CRIMSON finansowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt ten idealnie wpisuje się w naszą wizję w Grupie AROBS – pionierskie osiągnięcia, które przyczyniają się do czystszego i bezpieczniejszego środowiska kosmicznego. Z niecierpliwością czekam, aż nasze zespoły będą wprowadzać innowacje i odnosić sukcesy w tym przedsięwzięciu” – powiedział Voicu Oprean, prezes AROBS Group, cytowany w komunikacie prasowym.

Z kolei Michał Szwajewski, prezes AROBS Polska uznał, że wybranie Grupy AROBS do udziału w projekcie jest "rezultatem długoterminowej strategii rozwoju wysoce niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań".

"Zgodnie z naszą wizją bierzemy udział w projektach wspierających zrównoważony rozwój biznesu kosmicznego, a czysta przestrzeń kosmiczna jest właśnie jednym z tych elementów. Projekt CRIMSON pozwoli nam wspierać projekty mające na celu aktywne usuwanie śmieci kosmicznych czy serwisowanie satelitów na orbicie. Dzięki doskonałej współpracy w Grupie AROBS będziemy mogli tworzyć samodzielne produkty i zapewniać interoperacyjność pomiędzy różnymi technologiami” – zaznaczył Szwajewski.

Jak podkreślono w komunikacie dla mediów, Grupa AROBS posiada 12-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania aplikacyjnego i platformowego dla różnych systemów i ładunków dla sektora kosmicznego.

„Projekt ten stanowi znaczący krok naprzód w naszych możliwościach w sektorze aerospace, ponieważ jest to nasze pierwsze rozwiązanie HW&SW (Hardware i Software - PAP) dla autonomicznych systemów nawigacji wielosensorowej opartej na obrazach dla nowych rodzin satelitów. Skupiamy się na stworzeniu produktu, który spełnia zmieniające się potrzeby przemysłu kosmicznego, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność i niezawodność. Nasze doświadczenie w zakresie oprogramowania oraz technologii kosmicznej pozwoli nam osiągnąć sukces w tym niezwykle ważnym projekcie” – podkreślił Cosmin Stanciu, Business Group Manager (osoba odpowiedzialna za budowanie i rozwój biznesu) w AROBS Engineering.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie firmy podpisały porozumienie ws. współpracy dot. satelitarnej obserwacji Ziemi

  • Obserwatorium HAWC na zboczu wulkanu Sierra Negra w Meksyku. Fot. Adobe Stock

    “Fotony z piekła rodem” powstają również w naszej Galaktyce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera