Teleskop Hubble’a sfotografował na nowo galaktykę M90

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska agencja kosmiczna NASA pokazała nowy obraz galaktyki spiralnej M90. Jest to jedna z nielicznych galaktyk, które zbliżają się do Drogi Mlecznej.

Wydawałoby się, że wiekowy Kosmiczny Teleskop Hubble’a, umieszczony na orbicie w 1990 roku, powinien już przechodzić na emeryturę. Jednak nadal publikowane są ciekawe wyniki badań uzyskanych przy jego pomocy oraz ładne zdjęcia.

Ostatnio NASA zaprezentowała nowe zdjęcie galaktyki M90, odległej od nas o 55 milionów lat świetlnych. Jest o jedna z niewielu galaktyk, które się do nas zbliżają, podczas, gdy zdecydowana większość od nas się oddala. 300 milionów lat temu orbita galaktyki M90 przebiegła w pobliżu centrum gromady galaktyk Virgo (gromady galaktyk w Pannie). Jej ruch przyspieszył tak bardzo, że jest w trakcie ucieczki z gromady. Przypadek sprawił, że ta ucieczka jest w naszym kierunku.

Naukowcom udało się pomierzyć także inne galaktyki w gromadzie galaktyk Virgo mające podobne prędkości, ale poruszające się w przeciwną stronę. W miarę, jak M90 będzie kontynuować swój ruch w naszym kierunku przez miliardy lat, przekształci się w galaktykę soczewkowatą, podczas gdy aktualnie jest galaktyką spiralną.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz pierwszy sfotografował galaktykę M90 w 1994 roku, przy pomocy kamery Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2), krótko po jej instalacji. W 2009 roku kamerę zmieniono na nowszą Wide Field Camera 3 (WFC3), przy pomocy której galaktykę sfotografowano w 2019 i 2023 roku.

Na podstawie tych nowszych danych powstało opublikowane zdjęcie, które prezentuje znacznie pełniejszy obraz zapylonego dysku galaktyki, jej gazowego halo i jasnego jądra. Wewnętrzne obszary dysku M90 to miejsca, w których powstają gwiazdy, na zdjęciu widoczne jako czerwone światło H alfa od mgławic. Gęstość gazu w wewnętrznych częściach gromady galaktyk spowodowała, że M90 została odarta z olbrzymich ilości swojego gazu, co spowodowało powstanie rozmytego halo, które obserwujemy obecnie wokół niej.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera