W czwartek sejmowa Komisja Edukacji i Nauki pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2025 w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki. Komisja jednocześnie dodała uwagę, by zwiększyć finansowanie Narodowego Centrum Nauki poprzez zmniejszenie wydatków na m.in. IPN czy KRRiT.
W czwartek Komisja Edukacji i Nauki pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy dot. budżetu na 2025 r. w częściach dotyczących Polskiej Akademii Nauk, Akademii Kopernikańskiej, Szkolnictwa Wyższego i Nauki, oraz planów finansowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Centrum Łukasiewicz.
Za głosowało 18 posłów, przeciw było 8.
Obecny na posiedzeniu komisji szef resortu nauki Dariusz Wieczorek ocenił, że wzrost nakładów na naukę o 8 proc. w przyszłorocznym budżecie zabezpiecza, "na tyle na ile jest to możliwe, potrzeby". "Oczywiście w trakcie debaty rządowej dyskutowaliśmy o dodatkowych potrzebach. To nie były łatwe dyskusje" - powiedział.
Zwrócił jednak uwagę, że omawiając budżet na 2025 r., nie można zapomnieć o rekordowym wzroście w 2024 roku, który wyniósł 7 mld zł. Dodał, że to był historycznie największy wzrost nakładów na polską naukę.
Z kolei wiceminister nauki Marek Gzik podkreślił, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otrzyma 300 mln zł. Jak wskazał, stanowi to wzrost środków o prawie 50 proc.
Opinia pozytywna KEN została wystawiona z uwagą dla Komisji Finansów, by zwiększyła budżet na naukę z przeznaczeniem na Narodowe Centrum Nauki. Jako źródło finansowania komisja proponuje środki pozyskane ze zmniejszenia wydatków m.in na Instytut Pamięci Narodowej oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Uwagę zgłosiła posłanka Lewicy, Dorota Olko.(PAP)
Nauka w Polsce
bk/ pmal/ lm/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.