Uczelnie i instytucje

Gdynia/ Studenci Uniwersytetu Morskiego rozpoczęli nowy rok akademicki

Gdynia, 05.10.2024. Inauguracja na Molo Południowym w Gdyni roku akademickiego 2024/2025 miejscowego Uniwersytetu Morskiego. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Gdynia, 05.10.2024. Inauguracja na Molo Południowym w Gdyni roku akademickiego 2024/2025 miejscowego Uniwersytetu Morskiego. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczęli w sobotę nowy rok akademicki. W wydarzeniu, które odbyło się na Molo Południowym w Gdyni i Darze Młodzieży, wzięła udział ministra edukacji Barbara Nowacka.

Szefowa MEN, z pokładu żaglowca zwracając się do studentów zebranych na Molo Południowym, podkreśliła, że gdyńską uczelnię kończą wysoko wykwalifikowani specjaliści. "To osoby, które wybierając tę uczelnię już na samym starcie wiedzą, że ich droga życia będzie wyjątkowa. Będzie związana z morzem, z gospodarką morską i rozwijaniem odporności Rzeczypospolitej" - powiedziała.

Uniwersytet Morski w Gdyni - jak dodała - jest uczelnią "prestiżową, która gwarantuje jej absolwentom dobre i stabilne miejsca pracy". Jest również, jak podkreśliła, wyjątkowym miejscem na mapie budowania polskiego patriotyzmu i polskiej obronności.

Wskazała, że na uczelni rozwijane są kierunki związane z offshore i energetyką opartą na wietrze. "To inwestycja w nauki techniczne i sztuczną inteligencję" - wymieniała ministra.

Rektor uczelni prof. Adam Weintrit przypomniał, że Uniwersytet Morski w Gdyni wypełnia swoją misję od ponad 100 lat, "bez względu na okoliczności, kształcąc kolejne pokolenia ludzi służących morzu i polskiej gospodarce morskiej".

Zaznaczył, że morze to przede wszystkim okno na świat, a dostęp do Bałtyku znacząco wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju, między innymi za sprawą rozwijających się nowych branż i technologii, w tym sektora offshore, którego uczelnia jest znaczącą częścią.

Podkreślił, że studenci kształcą się na wydziale elektrycznym, nawigacyjnym, mechanicznym oraz zarządzania i nauk o jakości. Dodał, że niebawem zostanie uruchomiony również wydział informatyki.

Przypomniał, że uczelnia dysponuje trzema statkami: szkolno-badawczym "Horyzont II", badawczy IMOR i flagową jednostką "Dar Młodzieży".

Rektor, mówiąc o żaglowcu zapewnił, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich na temat budowy następcy "Daru młodzieży". "Nadchodzi czas, by miejsce tej ponad 40-letniej już fregaty zajął nowy statek szkoleniowy (...) w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich" - tłumaczył.

Po przemówieniach odbyło się ślubowanie oraz immatrykulacja studentów i doktorantów I roku.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni na 11 kierunkach studiuje ponad 4 tys. studentów.(PAP)

pm/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera