Na ruiny kompleksu termalnego wybudowanego w czasach obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim natrafili archeolodzy podczas badań prowadzonych na środkowym wschodzie Portugalii.
Odkryte pozostałości po jednym z basenów, a także wyłożone mozaiką chodniki znajdują się na terenie gminy Alter do Chao, w regionie Alentejo.
Według badaczy w sąsiedztwie ruin basenu, który funkcjonował jako odkryta pływalnia z zimną wodą, mogła istnieć nekropolia. Przesłanką do takich przypuszczeń są znalezione trzy nagrobki wykonane z marmuru. W jednym z nich znaleziono ludzki szkielet.
Kierujący badaniami w Alter do Chao portugalski archeolog Jorge Antonio poinformował, że znaleziony szkielet jest w dobrym stanie i w najbliższych tygodniach zostanie poddany szczegółowym badaniom.
Dodał, że znalezione podczas wykopalisk ruiny wchodziły prawdopodobnie w skład małej osady, która znajdowała się na przedmieściach założonego przez Rzymian w tej części Portugalii miasta Abelterium.
Przypomniał, że w rejonie Abelterium przed dwoma laty odkryto 13 grobów z czasów obecności Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego.
Naukowcy twierdzą, że znalezione w Abelterium w ostatnich latach mozaiki dowodzą, że zostały one wykonane w schyłkowej fazie rezydowania Rzymian na terenie dzisiejszej Portugalii – w IV w.
W zakończonych we wrześniu pracach wykopaliskowych w Alter do Chao brali udział przedstawiciele kilku wydziałów archeologicznych wyższych uczelni z Portugalii, Hiszpanii oraz Brazylii.(PAP)
zat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.