Uczelnie i instytucje

Politechnika Bydgoska rozpoczęła kształcenie lekarzy

01.10.2024.  PAP/Tytus Żmijewski
01.10.2024. PAP/Tytus Żmijewski

Politechnika Bydgoska rozpoczęła właśnie kształcenie lekarzy. Jej rektor, prof. Marek Adamski podkreślił, że wobec zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii nikogo nie powinno dziwić, że "dobrzy lekarze na miarę XXI wieku będą z politechniki".

Uczelnia w środę zainaugurowała 74. rok akademicki, a czwarty jako politechnika. Po raz pierwszy naukę rozpoczęli studenci medycyny - 60 osób.

Rektor pokreślił, że rozpoczęty rok akademicki przejdzie do historii, z tego powodu, że wśród studentów pierwszego roku są studenci kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. "Wielu nawet nie wierzyło, że ten moment w ogóle nadejdzie, czy się uda. Oprócz niedowiarków byli także oponenci. Były czasami bezpodstawne publikacje, nieuprawione i krzywdzące opinie: jak to, lekarze z politechniki? Tymczasem fakty związane dobrym przygotowaniem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym uczelni, wynikającym z troski o wysoką jakość kształcenia obroniły się" - mówił prof. Adamski.

Rektor zaznaczył, że w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii w wielu dziedzinach życia, także w medycynie, nikogo nie powinno dziwić, że "dobrzy lekarze, na miarę XXI, wieku będą właśnie z politechniki". Dodał, że dyplom absolwenta studiów poszerzających klasyczne kształcenie medyczne o wiedzę i umiejętności związane z nowoczesnymi technologiami będzie stanowił dużą wartość dodaną u progu lekarskiej kariery.

Prof. Adamski poinformował, że do dyspozycji studentów medycyny będzie nowo otwarte prosektorium anatomii prawidłowej zorganizowane w zmodernizowanym budynku na terenie Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Zapowiedział, że na kształcenie na kierunku lekarskim, poza otrzymanymi wcześniej prawie 70 mln zł z budżetu państwa, w najbliższych miesiącach zostanie przeznaczone ponad 9 mln zł pozyskanych z NCBR.

Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach, zgodnie z wcześniejszą decyzją władz Bydgoszczy, dojdzie do przekazania politechnice Szpitala Miejskiego na potrzeby kształcenia lekarzy.

Rektor zapowiedział, że uczelnia będzie wzmacniać interdyscyplinarny charakter o nowe dziedziny nauki i związane z tym nowe kierunki studiów, a także zamierza rozwinąć kształcenie międzywydziałowe w kierunku studiów interdyscyplinarnych. Uczelnia będzie prowadzić kierunki studiów związane z tzw. zieloną rewolucją technologiczną i wyzwaniami wynikającymi ze zmian klimatu, a także z obszaru szeroko rozumianej informatyki, technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji.

Politechnika Bydgoska za czasów poprzedniego rządu otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego od roku akademickiego 2024/2025, pomimo negatywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Po zmianie władzy uczelnie, który znalazły się w podobnej sytuacji, żeby rozpocząć kształcenie lekarzy, musiały spełnić wszystkie wymagania PKA i przejść ponowny audyt. Uczelnia przeszła przez ten proces pomyślnie i znalazła się w rozporządzeniu minister zdrowia z 16 lipca 2024 roku dotyczącym m.in. limitów przyjęć na kierunkach lekarskich.

W Bydgoszczy działa Collegium Medicum, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Powstało w 2004 roku, gdy bydgoska Akademia Medyczna została włączona do UMK. Do CM UMK należą dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy. (PAP)

rau/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejmowe komisje za ratyfikacją porozumienia w sprawie programu wymiany uniwersyteckiej

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera