Uczelnie i instytucje

Lublin/ Pięć uczelni publicznych zainaugurowało rok akademicki 2024/2025

01.10.2024. Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 Związku Uczelni Lubelskich, 1 bm. w Filharmonii Lubelskiej w Lublinie. (sko) PAP/Wojtek Jargiło
01.10.2024. Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 Związku Uczelni Lubelskich, 1 bm. w Filharmonii Lubelskiej w Lublinie. (sko) PAP/Wojtek Jargiło

Pięć uczelni publicznych zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich zainaugurowało we wtorek rok akademicki 2024/2025. Planują wspólne projekty badawcze i kierunki studiów.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski podczas inauguracji w Filharmonii Lubelskiej przypomniał, że w skład Związku Uczelni Lubelskich – oprócz UMCS – wchodzą: Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Członkowie związku realizują projekty badawcze i planują uruchomienie wspólnych kierunków studiów.

Rektor zapowiedział, że w roku akademickim 2024/2025 uczelnie pracują nad stworzeniem "Mobilnego demonstratora nauki", czyli autobusu, którym naukowcy będą docierać do szkół partnerskich, żeby prowadzić zajęcia m.in. z zakresu fizyki, chemii i pierwszej pomocy. W planach jest także projekt "Patent na wynalazek", który zakłada utworzenie centrum doradztwa patentowego oraz przedsięwzięć polegających na rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Podsumowując dotychczasowe działania związku rektor wymienił projekty: "Interprojekt", "Staż za miedzą", "Wademekum patentowania", wprowadzenie akademickiego budżetu partycypacyjnego, wirtualnej karty bibliotecznej i organizację pikniku dla pracowników akademickich i ich rodzin. Wyraził przekonanie, że te inicjatywy wzmocnią potencjał uczelni, miasta i regionu.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk stwierdził, że najważniejszymi wyzwaniami lubelskich uczelni jest utrzymanie poziomu kształcenia, liczby studentów i oferty dla biznesu. W tym roku - oszacował - naukę w Lublinie na ponad 200 kierunkach rozpocznie lub będzie kontynuować ok. 60 tys. studentów, w tym blisko 10 tys. cudzoziemców. W ostatnich latach wskaźnik umiędzynarodowienia wzrósł z 11 do ponad 15 proc.

"Utrzymujemy akademickość zarówno co do liczebności naszego środowiska, jak i przede wszystkim co do oferty, która jest atrakcyjna dla młodych ludzi, ale też odpowiada potrzebom biznesu" – powiedział prezydent. Jego zdaniem akademickość jest jednym z najważniejszych zasobów Lublina i regionu, który – mądrze wykorzystywany – pozwala dynamicznie się rozwijać.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w liście do uczestników inauguracji napisał, że "nikt nie kwestionuje znaczenia nauki", która jest "jedną z największych wartości, jakie na przestrzeni tysiącleci wypracował człowiek". "Jej rozwój dokonuje się w społeczeństwach otwartych na zmiany, czerpiących z dorobku przeszłości, a zarazem największych dokonań współczesności" – dodał. Zwrócił uwagę na wagę wzajemnej inspiracji i interdyscyplinarności w nauce.

Wykład inauguracyjny o znaczeniu i pochodzeniu słowa "współpraca" wygłosił prof. Jerzy Bralczyk. Następnie odbyła się immatrykulacja, po której wręczono wyróżnienia pięciu najlepszym studentom. Przed inauguracją przedstawiciele środowiska akademickiego wzięli udział w mszy świętej w archikatedrze, po której przemaszerowali ulicami miasta.

Związek Uczelni Lubelskich założyły w lipcu 2017 r. trzy uczelnie publiczne: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Do inicjatywy później dołączyły: Uniwersytet Medyczny i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Podmioty tworzące związek zachowują niezależność, ale wspólnie starają się lepiej wykorzystać posiadane zasoby.(PAP)

pin/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera