Politechnika Łódzka pozyskała ponad 1,7 mln zł dofinansowania z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na realizację programu PROM. Pieniądze umożliwią 85 doktorantom uczelni i 15 wykładowcom wyjazdy do ośrodków partnerskich na całym świecie oraz przyjazdy naukowców do Łodzi.
Dofinansowanie trafi do Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ, które dzięki pozyskanym środkom zrealizuje w łódzkiej uczelni trzecią edycja programu PROM. To krótkookresowa wymiana akademicka, umożliwiająca doktorantom i nauczycielom akademickim zdobycie wiedzy i umiejętności w środowisku międzynarodowym.
"Stypendyści programu z Politechniki Łódzkiej prowadzili badania naukowe w prestiżowych ośrodkach, takich jak Uniwersytet Padewski i Uniwersytet Oksfordzki. Uczestniczyli również w licznych konferencjach naukowych w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii. Naszą uczelnię odwiedzili także reprezentanci zagranicznych uczelni partnerskich, m.in. z Argentyny, Chile i Indii, a także z krajów UE i naszych wschodnich sąsiadów" – podkreśliła rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.
W ramach nowej edycji programu, który będzie realizowany od 1 października do 30 września 2025 roku, wsparcie stypendialne będzie mogło otrzymać 100 kolejnych uczestników – 85 doktorantów i 15 nauczycieli akademickich. Zaplanowano 60 wyjazdów za granicę i 40 przyjazdów do Politechniki Łódzkiej.
Dotychczas z programu skorzystało 144 naukowców PŁ, co – jak zaznaczyła Chojnacka - przyczyniło się do zwiększenia międzynarodowej mobilności doktorantów, poprawy jakości i umiędzynarodowienia kształcenia na poziomie doktorskim oraz zacieśnienia współpracy z zagranicznymi partnerami.
"Wyjazdy i przyjazdy miały na celu m.in. aktywne uczestnictwo w konferencjach, przeprowadzanie pomiarów i zbieranie materiałów do rozpraw doktorskich, co pozwoliło uczestnikom na rozwinięcie umiejętności i zdobycie doświadczenia w międzynarodowej współpracy naukowej. Wspólna praca stypendystów z zagranicznymi ekspertami zaowocowała kilkoma wysoko punktowanymi publikacjami i poprawiła pozycję uczelni w ewaluacji jednostek naukowych" – wyjaśniła.(PAP)
Nauka w Polsce
bap/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.