Raport: ocieplenie klimatu dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo powodzi takich jak w Polsce

Głuchołazy, prace nad przywróceniem przepraw przez rzekę Białą Głuchołaską, gdzie powódź zniszczyła dwa mosty PAP/Marcin Kucharzewski
Głuchołazy, prace nad przywróceniem przepraw przez rzekę Białą Głuchołaską, gdzie powódź zniszczyła dwa mosty PAP/Marcin Kucharzewski

Ocieplenie klimatu dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo takich powodzi, jak ta, która nawiedziła ostatnio Środkową Europę - wynika z opublikowanego w środę raportu naukowców z siedmiu krajów, cytowanego przez Deutsche Welle.

World Weather Attribution, kolektyw naukowców z Czech, Polski, Austrii, Holandii, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii, ogłosił, że niż Boris wywołał w Europie Środkowej "zdecydowanie" największe opady, jakie udało się odnotować w historii regionu. Wyjątkowo rozległy był też obszar, na którym wystąpiły ulewy.

Raport naukowców głosi, że w dzisiejszym klimacie, o 1,3 st. Celsjusza cieplejszym niż w epoce preindustrialnej, wyjątkowo ulewne deszcze utrzymujące się przez cztery dni występują z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem niż przed nastaniem ery przemysłowej. Ponadto opady takie mogą być o 20 proc. bardziej intensywne.

Wszystkie modele przeanalizowane przez naukowców wskazują na to, że - w ostrożnej ocenie - zmiany klimatyczne wywołane spalaniem paliw kopalnych spowodują prawdopodobnie dalszy wzrost intensywności takich opadów o 7 proc.

Jeśli zgodnie z analizowanym scenariuszem nastąpi dalsze ocieplenie klimatu o 2 stopnie Celsjusza, to czterodniowe ulewy o wyjątkowej intensywności staną się o 50 proc. bardziej prawdopodobne niż obecnie - prognozuje World Weather Attribution. (PAP)

fit/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Koralowce gromadzą mikroplastik

  • Adobe Stock

    Ludzie wolą pracować z lepiej opłacanymi współpracownikami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera