Ruszył kolejny konkurs w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Na młode naukowczynie i naukowców, którzy mogą się poszczycić wybitnymi osiągnięciami naukowymi, czekają indywidualne stypendia w wys. 30 tys. zł. Wnioski do tegorocznego konkursu można składać do 31 października br.
Jak przypomniała FNP w poniedziałkowym komunikacie, konkurs jest otwarty dla naukowców z całej Polski, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż. Fundacja co rok nagradza w ten sposób 100 osób.
„Stypendium START to wyraz uznania dla osiągnięć naukowych młodych badaczek i badaczy oraz wsparcie w kontynuowaniu ich doskonale się zapowiadających karier naukowych. Program pozwala nam 'wyłowić' najzdolniejsze młode naukowczynie i naukowców a stypendia umożliwiają nagrodzonym skupienie się na działalności naukowej i mają być dla nich zachętą do pozostania w obszarze nauki” – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes zarządu FNP
Głównym kryterium oceny kandydatów i kandydatek jest jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego oraz osiągnięcia badawcze. Ocena wniosków składa się z kilku etapów i jest dokonywana przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny - poinformowała FNP.
Jak podano w komunikacie, stypendiami nagrodzono od 1993 roku już ponad 3500 wybitnych badaczy i badaczek, którym Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała w sumie ponad 96,5 mln zł. Program START oferuje również stypendia wyjazdowe, do wybranego przez kandydatkę/kandydata ośrodka badawczego za granicą oraz dodatkowe wyróżnienia dla laureatów i laureatek, których dorobek został najwyżej oceniony przez recenzentów.
Wyniki konkursu START 2025 zostaną ogłoszone w drugim kwartale 2025 r. Konkurs o stypendium START jest organizowany raz w roku. Stypendia w konkursie 2025 zostaną sfinansowane z budżetu FNP oraz ze środków przekazanych przez instytucjonalnych i prywatnych darczyńców, w tym z wpłat 1,5 proc. podatku dochodowego.
Więcej informacji o programie START. (PAP)
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.