Uczelnie i instytucje

Poznań/Powstanie Konsorcjum Technologii Kwantowych

Fot. Przemysław Stanula/ UAM
Fot. Przemysław Stanula/ UAM

Konsorcjum Technologii Kwantowych w dziedzinie kwantowych obliczeń, uczenia maszynowego i symulacji powołają wspólnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Oba podmioty podpisały umowę w tej sprawie.

Przemysław Stanula z biura prasowego UAM poinformował w piątek, że podstawowym celem konsorcjum będzie działanie na rzecz podnoszenia kompetencji i upowszechniania osiągnięć w rozwoju technologii kwantowych i ich zastosowań.

Prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. Michał Banaszak zwrócił uwagę, że umowa z PCSS ma być dla uczelni okazją do wykorzystania komputerów kwantowych.

„Będzie to również okazja do prezentacji naszych osiągnięć, czyli kierunku informatyka kwantowa, którego celem jest zdobywanie kompetencji kwantowych. Mamy też doskonałe grupy badawcze. Te wszystkie elementy, z wiodącym ośrodkiem obliczeń kwantowych w Polsce, stwarzają dla nas ogromną szansę rozwoju” - powiedział.

Uczelnia poinformowała, że dotychczasowa współpraca obu podmiotów otworzyła już pracownikom i studentom możliwości rozwoju kompetencji w zakresie wykorzystania technologii kwantowych.

PCSS jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN). Jak przekazał w imieniu instytutu dr inż. Cezary Mazurek, zapewnienie na poziomie krajowym przenikania się technologii kwantowych z innymi technologiami przełomowymi pozwala przyspieszać potencjalne zastosowania również z zakresie bezpieczeństwa Polski.

"Przykłady obejmują gromadzenie danych z czujników kwantowych, pomiar czasu, pozycjonowanie i nawigację niezależne od globalnych systemów satelitarnych. W odniesieniu do zastosowań technologii kwantowych, należy przygotować polskich przedsiębiorców na wykorzystanie kompetencji absolwentów polskich uczelni i jednocześnie dać im możliwość inkubacji produktów ukierunkowanych na szerszy rynek, a tym samym budowania kultury kreowania liderów technologii w gospodarce" - podał.

Kierunek informatyka kwantowa uruchomiono na UAM w 2023 roku. Studia te kształcą specjalistów posiadających kompetencje programistyczne i pogłębioną wiedzę w zakresie dziedzin fizyki przygotowanych do wdrażania i rozwijania technologii kwantowych.(PAP)

Nauka w Polsce

rpo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera