Kraków/ Astronauta Jeffrey Hoffman gościem sobotniego wydarzenia na UJ

Na zdjęciu Jeffrey A. Hoffman. EPA/LASZLO BELICZAY 17.01.2006
Na zdjęciu Jeffrey A. Hoffman. EPA/LASZLO BELICZAY 17.01.2006

Astronauta, uczestnik pięciu misji kosmicznych NASA Jeffrey Hoffman będzie w sobotę gościł na kampusie UJ na krakowskim Ruczaju, gdzie weźmie udział w wydarzeniu „Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu”, poświęconym tajemnicom Wszechświata oraz przyszłości eksploracji Marsa.

"Wydarzenie +Oddech Marsa i Eksploracja Kosmosu+ przyciągnie czołowych ekspertów, a głównym prelegentem będzie Jeffrey Hoffman, amerykański astronauta, profesor MIT, który zasłynął z udziału w pięciu misjach kosmicznych NASA oraz kluczowych operacjach na orbicie. Jako członek załogi NASA został pierwszym astronautą, który spędził 1000 godzin na pokładzie wahadłowca kosmicznego" - poinformował Uniwersytet Jagielloński we wtorek.

Jeffrey Hoffman w swoim wykładzie omówi eksperyment MOXIE, przeprowadzony na Marsie w ramach misji NASA Perseverance. MOXIE, przekształcając marsjański dwutlenek węgla w tlen, otwiera nowe możliwości dla przyszłych załogowych misji na Czerwoną Planetę. Profesor Hoffman przedstawi również plany związane z dalszymi badaniami i wykorzystaniem robotów w eksploracji kosmosu.

Po prelekcji będzie czas na pytania uczestników spotkania i na dyskusje.

W programie sobotniego spotkania są również występy innych naukowców oraz pokazy łazików marsjańskich, tunelu aerodynamicznego.

Miejscem wydarzenia będzie Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Wstęp jest wolny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zachęcają do wcześniejsze rejestracji za pośrednictwem strony.

Wśród patronów honorowym spotkania jest Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.05.2024 PAP/Grzegorz Momot

    CBK PAN: nad Polską może się pojawić kolejna zorza

  • 16.09.2024. EPA/ESTELA SILVA

    W środę superpełnia i częściowe zaćmienie Kukurydzianego Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera