Astronauci wydrukowali pierwszą metalową część w kosmosie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po raz pierwszy załoga z pomocą technologii druku 3D wytworzyła część wykonaną z metalu. Metoda ta będzie wyjątkowo przydatna w czasie lotów w daleką przestrzeń.

Na początku roku na ISS poleciała przystosowana do druku w metalu drukarka 3D. To efekt współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i firmy Airbus, która wraz z partnerami, w tym zespołem z brytyjskiego Cranfield University, skonstruowała drukarkę. Urządzenie zostało zamontowane w module europejskim module Columbus.

Teraz z pomocą tej drukarki astronauci wyprodukowali pierwszą część. To jednocześnie pierwszy raz w historii lotów kosmicznych, kiedy w przestrzeni wydrukowano metalowy element.

W ramach eksperymentu planowany jest wydruk trzech kolejnych części. Wszystkie powrócą na Ziemię, w celu ich dokładnego przeanalizowania.

Jak wyjaśniają specjaliści ESA, w dobie eksploracji Księżyca i lotów na Marsa, kosmiczny druk 3D będzie zyskiwał na znaczeniu. Umożliwi bowiem astronautom wytwarzanie części, w tym narzędzi, które pomogą im radzić sobie z nieprzewidzianymi wcześniej wyzwaniami.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej druk 3D testowano już wcześniej, ale wtedy jako materiał użyte było dużo łatwiejsze w obróbce tworzywo sztuczne.

"Drukując pierwszy metalowy kształt 3D w kosmosie, zespoły ESA Exploration wykonały milowy krok w stronę orbitalnej produkcji na orbicie. Osiągnięcie to było możliwe dzięki międzynarodowemu i wielodyscyplinarnemu zespołowi. Pomoże ono otworzyć drogę do dalekich i długotrwałych misji, w których niezbędne będzie wytwarzanie części zamiennych, elementów konstrukcyjnych i narzędzi na żądanie” – podkreślił Daniel Neuenschwander, dyrektor Human and Robotic Exploration w ESA.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera