Uczelnie i instytucje

Forum w Karpaczu/ Minister Wieczorek: projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym będzie przekazany do RCL

Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym jest gotowy i zostanie przekazany do Rządowego Centrum Legislacji – poinformował w środę podczas konferencji prasowej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister nauki Dariusz Wieczorek.

Szef resortu nauki podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest „dbałość o jakość nauki”. „Nowela ma pomóc uporządkować kształcenie wyższe w kontekście tych uczelni, które zamiast kształcić młodych ludzi, tylko i wyłącznie po prostu na nich zarabiają. Zmiany, jakie chcemy wprowadzić, ukrócą ten proceder” – mówił Wieczorek.

Dodał, że nowe regulacje wprowadzą m.in. zmiany dotyczące wpisu uczelni niepublicznych do ewidencji. „Teraz ten wpis jest na czas nieokreślony, więc nawet nie możemy weryfikować zasad, na jakich te uczelnie funkcjonują. Chcemy, by odnawianie wpisu było prowadzone co trzy lata. Wtedy minister ma możliwość zweryfikowana, czy przez te trzy lata uczelnia dobrze funkcjonuje” – mówił Wieczorek.

Minister poinformował, że projekt noweli wprowadza też prawo do likwidacji uczelni, które działają niezgodnie z prawem. „Czyli nie realizują programu studiów, nie realizują rozporządzeń co do jakości kształcenia, co do ilości pracowników dydaktyczno-naukowych. Chcemy, aby minister miał prawo podjąć administracyjną decyzję, aby taką uczelnie postawić w stan likwidacji” – powiedział Wieczorek.

Nowelizacja wprowadza również regulacje dotyczące studiów podyplomowych. „Dziś to jest eldorado; każdy może sobie założyć uczelnię, każdy może sobie wymyśleć jakieś studia podyplomowe i prowadzić zajęcia, których nikt nie kontroluje – to rodzi szereg patologii” – mówił Wieczorek. Wyjaśnił, że nowelizacja ma wprowadzić studia podyplomowe do zakresu oceny programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej. „Negatywna ocena jakości na studiach podyplomowych spowoduje zamknięcie tych studiów. Będzie w tym przypadku zakaz przyjmowania na kolejne semestry” – mówił.

Wieczorek powiedział, że projekt noweli zostanie poddany jeszcze konsultacjom społecznym. „Po spotkaniach ze środowiskiem akademickim wiemy, że ta ustawa jest bardzo oczekiwana. Środowisko akademickie oczekuje uporządkowania w tej ustawie wielu kwestii” – powiedział minister, wyrażając przy tym nadzieję, że w tym roku projekt zostanie przyjęty przez parlament.(PAP)

pdo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt rozporządzenia MNiSW: wzrosną wynagrodzenia ekspertów

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera